Citat:
Ursprungligen postat av
Trillske
Skulle hyrt ut tills du hittar nästa bostad.
Detta är de starkaste indikationerna på att vi skulle ha en bubbla - ni som analyserar saken lever i en egen drömvärld. För det första har det knappt diskuterats före 2010, för det andra har vi till och med kraschat inom dina bisarra "20-30" år.
Förra gången priserna dök var i början på 90-talet, så säg 25 år då, vilket faller inom tidsspannet 20-30 år
Domedagsprofeterna har varnat för bostadsbubblor ända sedan priserna börjar stiga. Skadeglädjen är måttligt stor för alla dom som var så tvärsäkra på att priserna skulle falla redan för flera år sen att dom sålde bort sina lägenheter då, som skulle vara värda betydligt mera i dagsläget och kommer även i forsättningen att stiga
Såvida man inte bor på någon ort som det har en negativ invånartrend så finns det inga överskådliga risker att priserna drastiskt skulel sjunka inom den närmsta framtiden. Om man dessutom hyr ut och får in pengar under tiden så kommer det rätt långt att tänka mindre fluktuationer i prisnivå.