Citat:
Ursprungligen postat av
DreamTwister
Varför skulle det inte vara relevant i detta sammanhang menar du?
Jag orkar ärligt talat inte leta reda på inlägget som jag först svarade på angående masstopsning men fritt återskapat så menade hen att det var skandal att man kunde masstopsa svenska män men inte gå in och topsa alla män på asylboendet.
eftersom jag bara känner till ett fall där masstoppning av mer eller mindre uteslutande svenska män har skett och att det i det fallet dels fanns signalement som gjorde att mörka män kunde uteslutas men även att lagen såg annorlunda ut på den tiden så det var inte frågan om någon masstopsning med tvång. Dom flesta topsningar i det fallet var frivilliga.
Dom exempel du gett berör fall då även MENA-människor topsats. Alltså är det inte frågan om någon kampanj eller dylikt mot svenska män,så som den första skribenten jag svarade ville få det till.
Om något så talar dina exempel för den poängen jag försökte göra från början.
Förstår du nu?