Citat:
Ursprungligen postat av
Youarestupidasfuck
Då finns det inte så mycket mer att göra än att avvakta och se. Personligen tror jag iaf att det rör sig om MENA-människor och det basserar jag på det faktum att polisen inte helt avfärdar asylboendet. Eftersom han uppfattar att det hetsas på sociala medier(läs: flashback) så borde det ligga i polisens intresse att gå ut med ett avfärdande direkt om signalementet inte alls stämmer överens med någon som man typiskt finner bland asylanterna.
Hade gm tex varit vit och pratar flytande svenska så kan man ju direkt avfärda asylanterna.
Oavsett vilka djur som begått detta brott så kan man bara hoppas att dom blir gripna snart. Eller ännu bättre,blir hittade på botten av en sjö.
Vad han menar när han säger att "vi har inget specifikt som pekar mot någon på asylboendet" är: "Vi vet att det är blattar och misstänker självklart att det är personer från asylboendet som begått brottet men vi har inga säkra bevis än som pekar ut någon eller några specifika individer".
De har ju signalementet som de vägrar gå ut med. Hade signalementet sagt "vita helsvenska män" hade de dels gått ut med det, dels kunnat avskriva asylboendet helt.