Citat:
Ursprungligen postat av
UlphSvenson
Det är väl snarare samhället i stort som visar sig bli värre med hårdare straff, brottslingarna har mer att förlora och beväpnar sig, de som sitter blir mer förhärdade osv. Det verkar inte som att det går att straffa bort brott, med andra ord, även om det finns en del batongpolitiker och väljare som går igång på "hårdare tag".
Därmed inte sagt att det inte ska finnas ett rättsväsende och straff, så länge det är det som funkar bäst...
Om man inte kan straffa bort brott, varför skall man då överhuvud taget ha ett straff? Varför kan inte alla få göra vad de vill, alltid? Självklart, så hjälper straff. En person som sitter inlåst, kan helt enkelt inte göra något. Visst kan andra upprepa hans brott, men eftersom han själv sitter inlåst, så blir det helt enkelt färre brott.
Sedan tycker jag att ett stort incitament för hårda straff, är att få BO att må bättre. Jag personligen mådde bra av att veta att Hagamannen satt inspärrad, och jag har ingen anknytning till hans offer. Tänk då hur skönt det måste vara för de drabbade att veta att rättvisa skipas.