Citat:
Ursprungligen postat av
Vierstein
Du glömde att svara på hur NBs och hustruns DNA och blodspår hamnade på Lisas kläder i byssjan om det inte var gärningsmännen som gjorde det. Hur in i hela friden kan de andra ha planterat dessa tekniska bevis på Lisas kläder om de inte var GM? Har de hittat kroppen och placerat den i byssjan utan att meddela polisen? När de andra planterade bevisen i ladan, hur in i fanken fick de tag på Lisas DNA på snörena? När gjordes planteringarna i ladan? Lisa hittades först på fredag.
Vilka ligger bakom planteringarna som gör NB till gärningsman? Har han några dödsfiender? Varför har han inte nämnt sina eventuella fiender vid förhören? Du verkar veta vilka planterarna är, menar du allvar ska du låta oss veta vilka de är. Annars är det bara dina egna fantasier som inte alls imponerar på oss andra.
Om du går bakvägen, NB som många tror är gärningsmannen han fanns i bostaden när Lisa försvann, han satt på trappen när Gustav passerade med sin bil där 19.00.
Det är inte NB som är gärningsmannen, sedan måste man ställa frågan varför fanns militären där och intresserade sig för mordet på Lisa ?
Det är någon som gjort de här planteringarna och annat att det skall se ut som att NB är gärningsmannen, de enda som jag kan tänka mig ha genomfört det är inte svårt att gissa.
Militären fanns i Martorp också dagen innan kroppen kom fram, de måste ha haft någon uppgift där.
Det är någon som kommit över blod från NB och det kan inte vem som helst.
De som har gjort planteringarna har varit insatta i saken och vetat hur det går till att genomföra dem.
Planteringarna som är gjorda är för att skydda gärningsmännen och att NB skall få skulden.
Folket skall tro att NB är gärningsmannen och det tror de också, de är mycket lättlurade, de tror på auktoriteten oavsedd vad dynga de kommer med.