2017-02-07, 11:08
  #7429
Medlem
magiciadehexs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Det är nog sällan man sett så mycket löjliga argument från en advokat gällande syndabocksyndromet som omhuldas varmt i tråden.
Tingsrätten live:

" Inger Rönnbäck säger att utredarna, enligt henne, i ett tidigt skede stirrat sig blinda på 35-åringen, hans bror samt hans fru. Hon menar att polisen inte letat tillräckligt efter alternativa gärningsmän."

800 tips har kontrollerats och 200 förhör innan han grips.
15 juli har siffrorna stigit till bortåt 400 förhör och 1000 tips.
28 juli meddelas att tipsen fortsätter inkomma samt att polisen följer upp de saker som Rönnbäck tagit fram och önskar få granskade.
TACK!

Därmed förintades slutgiltigt fånerierna med syndabockssyndromet.
Kan inte bli tydligare än så, svart på vitt.

Så jävla pinsamt avslöjande för Rönnbäcks tokerier.
Och, dessvärre, för hennes följare här i tråden.
De som fortsätter med hennes tokerier, som om rättegången fortfarande höll på.
Som om hon och Nerijus ännu inte förlorat STORT, så stort som man bara kan.
Överbevisat skyldig, enhälligt dömd.
2017-02-07, 11:56
  #7430
Medlem
PantherEs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hundrik
13 st. DNA är inte mycket. Finns det 9 stycken DNA i en blandbild där blodgrupp inte identifieras är det försumbart.

Vad exakt snackar du för skit nu?

Det är identifierat DNA från 2 personer (Nerijus och Lisa) i olika blandningar.

1. Lisa Holms DNA (+4) och Nerijus Bilevicius DNA (+3) i en LCN-analyserad
blandbild på en bit snöre precis under röret,

2. Lisa Holms DNA (+3) och Nerijus Bilevicius DNA (+3) i en LCN-analyserad
blandbild på detta snöre.

3. Nerijus Bilevicius DNA (+4) och Lisa Holms DNA (+3) i en blandbild på
höger ärm,

4. Nerijus Bilevicius DNA (+3) och Lisa Holms DNA (+2) i en blandbild på
vänster ärm och

5. Nerijus Bilevicius DNA (+1) och Lisa Holms DNA (+2) i ett område högt upp
på baksidan av jackan.

6. Nerijus Bilevicius DNA (+4) och Lisa Holms DNA (+2) i en blandbild, i en
blodbesudling på avigsidan vid knäppningen framtill på jeansen,

7. Nerijus Bilevicius DNA (+3) och Lisa Holms DNA (+3) i en blandbild i ett
område vid knäppningen på jeansen,

8. Nerijus Bilevicius DNA (+4) och Lisa Holms DNA (+4) i en blandbild i ett
område på höger sida, upptill på avigsidan av träningsbyxorna,

9. Nerijus Bilevicius DNA (+3) och Lisa Holms DNA (+4) i en blandbild i ett
område på höger sida, upptill på rätsidan av träningsbyxorna och

10. Nerijus Bilevicius DNA (+1) och Lisa Holms DNA (+2) i en blandbild i ett
område på vänster sida, upptill på avigsidan av träningsbyxorna.

sen kan du läsa här:

försumbart? För vem är det försumbart? För dig?

"Blodgrupp är ett sätt att klassificera blod från olika individer inom en viss art, där man utgår från skillnader i blodcellers egenskaper. Vid blodtransfusioner är det nödvändigt att kontrollera att blodet som ska tillföras är kompatibelt med patientens blod, eftersom svåra komplikationer annars kan uppstå."
Blodgrupp säger inte ett skit om det kommer från en specifik människa (Nerijus Kalle, Agda med flera). DNA däremot pekar ut från vilken person den kommer ifrån . I detta fall visade det att DNA kom från Nerijus och Lisa och inte från någon annan.

Hur var det nu igen med din stora kunskap och påstående om DNA.
Finns det DNA i blod eller inte?
Du påstår att det inte finns.
Var får du det ifrån?
__________________
Senast redigerad av PantherE 2017-02-07 kl. 12:18.
2017-02-07, 12:34
  #7431
Medlem
boidis12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hundrik
13 st. DNA är inte mycket. Finns det 9 stycken DNA i en blandbild där blodgrupp inte identifieras är det försumbart.

Du menar väl 10 ologiska och sporadiska DNA-spår .
Var har du hittat dina svamlerier om att sexualsadisten Nerijus blodgrupp inte
har kollats upp och blivit identifierad ?
Du måste väl kunna presentera åtminstone en enda sanning i din kioskvältare ?
Jag slår vad om att inte ett skit kommer att hända i fallet under vår och sommar .
Fallet är finito och sexualsadistens framtid består bara av ett rent helvete .
Och ingen har förtjänat detta mer än ett sånt fegt jävla svin som er älskling Nerijus .
2017-02-07, 13:18
  #7432
Medlem
magiciadehexs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boidis12
Du menar väl 10 ologiska och sporadiska DNA-spår .
Var har du hittat dina svamlerier om att sexualsadisten Nerijus blodgrupp inte
har kollats upp och blivit identifierad ?
Du måste väl kunna presentera åtminstone en enda sanning i din kioskvältare ?
Jag slår vad om att inte ett skit kommer att hända i fallet under vår och sommar .
Fallet är finito och sexualsadistens framtid består bara av ett rent helvete .
Och ingen har förtjänat detta mer än ett sånt fegt jävla svin som er älskling Nerijus .
Nu är de 10 DNA-spåren inte bara "ologiska och sporadiska", nu är de också "försumbara" haha
Sällan har det centrala i en dom på ett sådant löjeväckande vis "bortförklarats" som här.
Det är som att DNA-bevisningen liksom inte finns.
Och OM alla DNA-spår nu finns så är de faktiskt helt betydelselösa.
"Ologiska, sporadiska, försumbara".

Med dessa ord görs desperata försök att radera bort befintlig bevisning.
När man inte kan bättre, när man inte har något alls att komma med.
Då låtsas man att bevisningen inte finns.

Ja, Nerijus kan stämma in i nationalsången i Helvetet som är: "jag gjorde det på mitt sätt".
2017-02-07, 13:30
  #7433
Medlem
magiciadehexs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fagro
Nerijus säger i förhör att han satt på trappen och tog en rök när Gustav och dottern kom till herrgården och de stannade där en mycket kort stund för att sedan lämna herrgården.
Irina sade i förhör att när hon kom ut på trappen för en rök satt Nerijus där och båda två såg när Gustav och dottern åkte från herrgården.
Enligt uppgift skall Gustav och dottern ha kommit från Årnäs till herrgården vid 19.00 tiden.
Om Nerijus satt på trappen vid 19.00 tiden kan han inte ha varit någon gärningsman, och i såfall har blodspår och DNA inget bevisvärde, utan de måste ha kommit dit utan Nerijus medverkan.
Förhörsledarnas uppgift är att genom korsförhör få fram uppgifter om det stämmer att Nerijus fanns på trappen som både Nerijus och Irina påstått.
Eftersom det är två personer som förhörs om samma sak är det mycket enkelt genom korsförhör av förhörsledarna få fram uppgifter om det överensstämmer som Irina och Nerijus påstått.
Vid förhören som gjordes av Irina och Nerijus har det inte kunnat ifrågasättas att inte Nerijus fanns på trappen vid 19.00 som både han och Irina sagt vid förhören.
För sista gången.
Läs innantill ur hovrättsdomen så får du din förklaring på din "viktiga" rökpaus:

"Av de förhörsutsagor från förundersökningen som åklagaren har åberopat i anslutning till förhöret med Irina Bileviciene har dock framgått att hon inte har varit konsekvent i sina redogörelser för Nerijus Bilevicius förehavanden. Vid ett av polisförhören har hon vid flera tillfällen gett uttryck för att Nerijus Bilevicius var hemma i bostaden endast under tio till trettio minuter innan de gemensamt åkte till affären i Källby. I samma förhör har hon fällt uttalanden med innebörden att Nerijus Bilevicius hade synpunkter på vad hon och Aivaras Bilevicius skulle säga till polisen om tvätten av hans byxor och om tidpunkten då Nerijus Bilevicius kom hem den aktuella kvällen.

Den uppgift som Irina Bileviciene i hovrätten har förklarat sig vara mest säker på är den om att Nerijus Bilevicius befann sig i hemmet någon gång strax före kl. 19.00. Hon har kopplat detta till bl.a. att Nerijus Bilevicius då försökte få kontakt med Gustav Jönsson, som vid tidpunkten skulle ha åkt förbi i sin bil. Även om detta skulle stämma, utesluter det dock inte Nerijus Bilevicius som gärningsman . Om han i enlighet med åklagarens teori körde sin bil från ladan i Blomberg till Martorps gård, torde han ändå ha behövt passera hemmet vid ungefär denna tidpunkt.

Det måste också nämnas att Irina Bileviciene är gift med Nerijus Bilevicius, vilket redan i sig påverkar bevisvärdet av hennes uppgifter.
I likhet med tingsrätten kan hovrätten mot den angivna bakgrunden inte konstatera annat än att Nerijus Bilevicius saknar ett tillförlitligt alibi för tiden mellan kl. 18.26 och 20.00 den 7 juni.
"
__________________
Senast redigerad av magiciadehex 2017-02-07 kl. 13:35.
2017-02-07, 13:35
  #7434
Medlem
verbitums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hundrik
13 st. DNA är inte mycket. Finns det 9 stycken DNA i en blandbild där blodgrupp inte identifieras är det försumbart.

På vilket sätt pekar en blodgrupp ut en specifik person?

En blodgrupp representerar en stor grupp människor och kanske både jag och du har samma blodgrupp som Nerijus plus flera miljoner till.
Vem av oss tillhör blodet på Lisas kläder och repen då menar du?

DNA däremot visar på specifik person och just DNAt på Lisas tillhörigheter tillhör Nerijus och Lisa och ingen annan.

Lär dig skillnad på blodgrupp och DNA först innan du svamlar om blodgrupp.
__________________
Senast redigerad av verbitum 2017-02-07 kl. 13:57.
2017-02-07, 14:29
  #7435
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hundrik
13 st. DNA är inte mycket. Finns det 9 stycken DNA i en blandbild där blodgrupp inte identifieras är det försumbart.
7 st. Det är inte mycket. Finns det en styck alternativtstolle i en blandbild där grupp inte identifieras är det försumbart.

Jag menar dig och ditt oerhört meningslösa argumenterande juridiskt sett som inte skapar nån oskuldsbild kring NB - än mindre friad.

Det är uppenbart tillräckligt (TR, HovR, HD) och den DNA-bevisningen bekymrade Hurtig.
2017-02-07, 16:06
  #7436
Medlem
magiciadehexs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boidis12
Hoppas bara att det inte fördröjer hemskickandet av aset till Litauen .
Där väntar nog ännu fler överraskningar på den svinpälsen .
Äntligen börjar han få känna på lite av det lidande som han så väl förtjänar .
Allt elände som drabbar honom har han absolut förtjänat .
Nu börjar det verkligen bli bråttom för hans dyrkare här att få klar sin resningsansökan .
Nu får ni börja tala ur skägget innan er älskling Nerijus hamnar där han verkligen hör hemma .
Lite "märkligt" att de inte tog upp något om hans "resningsansökan", eller hur?

Men, det vet vi ju alla vad det beror på.
Det kommer ju ingen resningsansökan, naturligtvis.
Den enda ansökan som finns är ansökan-om-resan-hem.
Kanske de alternativa blandade ihop detta med resningsansökan?
2017-02-07, 17:22
  #7437
Medlem
PantherEs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sudharma
När det blir dags.Jag vill inte presentera den så länge.
När det blir dags???
Tråden startades 2015-07-09, 12:56 ( (FB) Alternativa teorier om mordet på Lisa Holm )
Det har ju varit "dags" länge nu. Har du försovit dig i över ett år?

Citat:
Det finns några kandidater till alternativa gm. Allas alibi är inte tätt och några an dem hade motiv.
Jag har inget alibi för den dagen, inte vad jag kan komma på nu i alla fall. Tillhör jag till dina misstänka GM trots att jag aldrig har varit i Blomberg och inga spå efter mig kan hittas där?

Citat:
Detta ska göra den som avsatt NB's dna på L kläder.
Det är redan bevisat Nerijus signerade ju mordet med sitt eget blod.

Citat:
Vad är för mening att kopera och klistra in tusentals gånger om 10- tals NB'S s dna och domstolens beslut?
Kanske som en påminnelse att alla dessa bevis finns så att du sliper leta. Nu återstår bara för dig att förklara alla dessa DNA på ett trovärdigt sätt och vips så är Nerijus fri som en fågel, förvisso som en skålad höna nu men det har han ju förtjänat för att han brutalt mördade Lisa.
2017-02-07, 18:13
  #7438
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av magiciadehex
"Ologiska, sporadiska, försumbara".

Och förutsagda vart enda ett av dem.

Det på snöret under röret förutsades den ... kl .... av ...
Det på snöret på bänken i slaktrummet förutsades den ... kl ... av ...
Det på ryggen på jackan förutsades den ... kl ... av ...
Det vid knäppningen på jeansen förutsades den .. kl ... av ...
osv 9 till 10 stycken till. nopomil kan hjälpa till med detaljerna.
2017-02-07, 18:25
  #7439
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av verbitum
Nerijus fanns aldrig i bostaden 18.45 han var upptagen med att brutalt och på ett sadistiskt sätt döda Lisa, så denna lögn som du har kört med minst 500-600 ggr är inte mer sann nu bara för att du upprepar den igen.
Du borde tänka lite logiskt, Irina skulle väl aldrig ha riskerat att åka dit för mened genom att vittna falskt.
Hon skulle aldrig ha kunnat förklara bort det att hon sett fel eller tagit fel på dagen, utan hon skulle ha åkt dit för grov mened som är mycket hårt straff i Litauen, när det gäller ett grovt brott som mord.
Det finns ingen möjlighet att med bevis påstå att hon vittnat falskt.
Du kan väl inte påstå att hon begått mened om du har inga bevis för det, i såfall blir det grovt förtal.
2017-02-07, 18:37
  #7440
Medlem
boidis12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fagro
Du borde tänka lite logiskt, Irina skulle väl aldrig ha riskerat att åka dit för mened genom att vittna falskt.
Hon skulle aldrig ha kunnat förklara bort det att hon sett fel eller tagit fel på dagen, utan hon skulle ha åkt dit för grov mened som är mycket hårt straff i Litauen, när det gäller ett grovt brott som mord.
Det finns ingen möjlighet att med bevis påstå att hon vittnat falskt.
Du kan väl inte påstå att hon begått mened om du har inga bevis för det, i såfall blir det grovt förtal.

Hur vet du vad som är gängse regler enligt Litauisk lag ?
Förklara exakt hur lagen är skriven så att vi andra också vet .
Särskilt den biten där det står att mened ger mycket hårt straff .
Hur i helvete vet du om hon talar sanning eller ej ?
Vilka bevis har du för att hon talar sanning ?
Och vilken slump att du också börjar tjata om förtal va .

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in