Det funkar på så sätt att om du försöker ta ut 20 sedlar men bara tar 19. Då sitter en sedel kvar i automaten.
Har du lyckats "lura" sensorerna så tror automaten att det sitter kvar sedlar och då drar automaten in sedlarna i ett särskilt fack. Problemet är nu att automaten inte kan räkna dessa sedlar, utan måste stänga ner för manuell verifiering.
Det som händer då är att den person som kommer ut, kollar helt enkelt senaste uttag. och stämmer av mot hur många sedlar som ligger kvar i automaten och debiterar mellanskillnaden.
Så ja, man kan "lura" bankomaten, men bara högst tillfälligt. Och du blir återbetalningsskyldig för varje krona som du tar ut (och inte har på bankkontot).
Sen kan det ju finnas buggar i systemen, men det finns nästan alltid spår efter vem som tagit ut kortet.
http://gt.expressen.se/nyheter/1.168...er-ur-bankomat