Citat:
Ursprungligen postat av
hejLars
Hej, jag är en 24 år ung treskiftarbetare inom processindustrin (järn/stål). Förra året tjänade jag ca 400.000 före skatt. Har nu ca 70.000 i en medelrisksfond (stratega 50) som min bankkvinna hjälpt mig med. Detta är stort sätt alla mina tillgängliga besparingar. Har även en belånad bostadsrätt som jag införskaffade 2011 samt en bil (även den är delvis belånad). Jag amorterar varje månad en mindre summa på både bostadens topplån samt billånet.
Nu till mitt dilemma!
Jag har på senaste blivit mer ekonomiskt intresserad och vill såklart se till att jag i framtiden kan leva ett gott liv med en sund ekonomi. Planen är att varje månad kunna investera ett par tusen i någon form av aktie/fond. Jag har öppnat ett isk på avanza men inte gjort några investeringar än.
Nu är det så att jag är inte speciellt insatt i börsen och hur allt fungerar med avgifter p/e-tal mm. men jag anser mig själv vara ganska lättlärd om intresse finns. Jag har en idé om att sprida dessa 70k i ett par olika investmentbolag och möjligtvis något annat företag jag tror det kommer gå bra för framöver.
Vad tror ni lite mer insatta och kunniga om denna idén gentemot att bara spara i min stratega 50 fond med 1.55% avgift?
Stratega 50 var ju rätt dyr, man kan ju ha en billig aktieindexfond och en räntefond / sparkonto för pengarna förutsatt att man är villig att flytta runt pengarna emellan de båda hela tiden för att fixa 50/50% själv, Swedbank Robur Access Mix verkar annars vara en väldigt lik fond som kostar 0.2% istället 1.35% av dina pengar är ju 945 kr idag så .. det blir ju en slant ändå.
Förvaltningsavgifterna är för ett år och dras dagligen, kursen man ser är efter förvaltningsavgifterna men en fond som har gått bra behöver inte gå bra i framtiden utan kan bara ha råkat träffa rätt, att en avgift däremot kostar pengar är hugget i sten. PE-tal är bara hur många gånger vinsten man får betala för företaget, siffrorna man ser på typ Avanza är väl utifrån tidigare vinster och nuvarande pris medan om man läser någon analys så brukar det väl ibland resoneras kring framtida PE-tal, d.v.s. vad man får betala nu gentemot vinsten som man gissar att företaget kan ha om 2 års tid.
Spiltan har en fond för Investmentbolag som köper i flera av dem, fonden kostar såklart något men det är 0.2% även i den (iaf hos Avanza) så det är inga jättesummor det rör sig om.
För nyspar är väl det enklaste att du bara petar in en slant regelbundet i en billig global aktieindexfond och vill du ha investmentbolagen så säg en slant där med.
Vill du ha kvar en blandfond så kan du väl byta till Swedbanks som är billigare istället, behöver du ha några marginaler i livet och vill ha några pengar tillgängliga så får du väl ha det som du har nu, rent avkastningsmässigt antar jag annars att du "spar" mer pengar på att sälja blandfonden, lägga 50% av pengarna på att betala av på billånet och ha 50% av resten i aktier/aktiefond, dock så är det ju inte så enkelt eftersom blandfonden kommer ombalansera pengarna och således plocka av lite av vinsten vid uppgångar och köpa på sig lite mer vid nedgångar i aktiemarknaden vilket rimligtvis gör att den avkastar lite bättre relativt hur pengarna är placerade än 50% i aktier som bara är så stilla och fast.
Det jag menar mest är att ränteavkastningen du får i blandfonden - 1.55% i avgift rimligtvis är lägre än vad du betalar för lånet på bilen (även med ränteavdrag.)
Men som sagt, jämförelsen är inte rättvis och det finns ju en fördel med att ha pengar tillgängliga om det behövs till något (möjligt att du hade kunnat belåna huset mer i ett sådant sammanhang dock, jag vet inte.)