Citat:
Ursprungligen postat av
Chillbabs
Det du tycker är fult kan någon annan tycka är snyggt.
Det där är sant endast till liten grad. Vad vi uppfattar som vackert hos den kvinnliga kroppen är tämligen universellt. Ingen man föredrar en luden, assymmetrisk tant med stirrande ögon och BMI 40 framför Scarlett Johanson.
Citat:
Ursprungligen postat av
Chillbabs
Sedan ligger det i vissa fall något i att feministiska tjejer försöker sluta slava för kvinnliga ideal. Helt enkelt slutar lägga massa tid på att se konventionellt snygg ut för att slippa attrahera killar som kräver just idealen. För att istället attrahera killar som bryr sig mer om hjärnan än ett spacklat fejs och rakade ben.
Att man bryr sig mer om hjärnan utesluter ju inte att man tycker utseendet är viktigt hos sin partner. Killar som inte bryr sig om tjejens utseende har helt klart någon form av rubbning.