Citat:
Ursprungligen postat av
LaCucaracha
Det är ju så appen fungerar, du får möjligheten att träffa på folk du normalt inte hade kanske träffat.
Det stora problemet är att det är majoritet män på appen och därför blir det kvinnans marknad. Det får man helt enkelt hacka i sig. Det är väl egentligen ingen skillnad från irl, attraktiva kvinnor kommer bli uppvaktade och så är det.
Stolpskotten sorterar ju i regel bort sig själva och det är ganska lätt att glänsa just pga mängden idioter. Är du normal och har vettiga och sunda värderingar så är det den typen av tjejer man hittar.
Ingen av mina vänner eller jag själv har upplevt så stora problem som vissa här verkar få det till.
Ja, det är trögt men vet man det redan från början så är väl det knappast världens ände.
Jag håller inte helt med för att det är så appen är tänkt att fungera men den gör inte det eftersom att det är sådan brist på kvinnor.
Stolpskotten till män sorterar ju inte ut sig själva, de skrämmer bort tjejerna.
Jag skulle ändå säga att jag har rätt mycket att erbjuda i ett förhållande men de sidor jag testat hittills (match/badoo) har gett mig totalt kanske 10 matchningar.
Då kanske du tänker "du kanske inte är så snygg som du tror" men det är ju min poäng.
Jag är utbildad, har finansiell framgång, är vältränad och har hobbys men det räcker inte så det är inte gott nog att bara "inte vara ett stolpskott" för bristen på tjejer gör att konkurrensen är så enormt hård.
Jag håller på att de killar som skickar kukbilder och är allmänt abusive borde bannas, för allas vårt bästa som faktiskt vill träffa folk och vara seriösa