Citat:
Ursprungligen postat av
Fomalhaut
Om du inte har någon uppfattning i frågan behöver du inte låtsas som att du har det. Det är inte "min egen medicin". Om jag är jävligt på en tjej och initierar sex så vill jag ses igen för att se vad det kan leda till.
Det råd tjejer brukar få när de är i din sits när de bara träffar folk som vill ha sex för en natt och inget mer är ju just att inte ha sex på första.
Jag förstår dig dock, jag ser det också som ett bra tecken om man klickar direkt och hoppar i säng första gången man ses.
Men man kan försöka se det i ett annat perspektiv. En tjej som du träffar, men som
faktiskt är intresserad av dig, mer än för bara sex, kommer
garanterat fortfarande vara intresserad av att att träffa dig igen.
Även om det kan kännas svårt att avstå i stunden, så är du, precis som alla de flesta tjejer, helt kapabla till att ta ställning till att ha sex med någon. Försök planera in dejter som gör det svårt eller opraktiskt att fullfölja ner i sänghalmen, typ en bit bort från någons hemma. Förbered en ursäkt, "ska upp tidigt imorgon" kommer ingen ifrågasätta.
Citat:
Ursprungligen postat av
Fomalhaut
Ja, det gjorde det. Men hon var extremt rolig och intelligent så jag försökte ändå se förbi det. Kanske dags att sluta intala sig att människor på dessa dejtingappar är ute efter förhållanden.
Glömde min jacka hos slynan (ja, jag tänker kalla henne en slyna eftersom hon utnyttjade mig känslomässigt för att få någonting som hon borde kunna få utan att göra det – sex) så jag ska förbi och hämta den sedan. Tänker fråga henne varför det blev som det blev och verkligen få henne att inte sugarcoata saker; om hon kan ge mig det kan det möjligtvis vara en biljett ut ur de här banorna.
En sällsynt chans till en post-mortem för en dejt. Hade man varit en romantiker hade man hoppats att det var ett medvetet move för att skohorna in sig hos vederbörande igen.