Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2014-12-19, 13:16
  #8941
Medlem
skillemandinkis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av N.Y
J.H, Huvudförhör, del 1

http://minfil.org/oai0h0b1b7/TR_REBRO__B3086-14__Jonna_Henningsson__Tilltalad__Huvudf_rh_r__187 40621.mp4

.
Citera
2014-12-19, 13:22
  #8942
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Formsvacka
Vilka sjukt läskiga ögon den där tjejen har. Helt svarta och tomma. Får mig att tänka på Aileen Wuornos.

http://i.ytimg.com/vi/pqbgiV3x8cw/hqdefault.jpg


Om du menar bilden ifrån häktet så är det väl inte konstigt, hon är förmodligen fullproppad med mediciner.

Jag ser då ingen ondska i tex den här bilden. http://narcissisten.me.formecdn.com/2014/12/jonna-fb2.jpg?w=900
Citera
2014-12-19, 13:31
  #8943
Medlem
Formsvackas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wooxan
Om du menar bilden ifrån häktet så är det väl inte konstigt, hon är förmodligen fullproppad med mediciner.

Jag ser då ingen ondska i tex den här bilden. http://narcissisten.me.formecdn.com/2014/12/jonna-fb2.jpg?w=900

Näe, där såg hon ju rentav bra ut! Men vadå, är det rutin att proppa människor fulla med mediciner på häktet? Det är väl bara om de blir sinnessjuka där inne? Men det är klart, det blir väl alla som är häktade en längre tid..
Citera
2014-12-19, 13:34
  #8944
Medlem
skillemandinkis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Willow1
De ska finnas en app för den typen av ljudfil
Vad heter den appen?
Citera
2014-12-19, 13:39
  #8945
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Formsvacka
Näe, där såg hon ju rentav bra ut! Men vadå, är det rutin att proppa människor fulla med mediciner på häktet? Det är väl bara om de blir sinnessjuka där inne? Men det är klart, det blir väl alla som är häktade en längre tid..


Hon var ju totalt mentalt förstörd redan innan mordet och att sitta häktad för mord gjorde nog knappast saken bättre. Skulle bli väldigt förvånad om hon inte fick mängder med antidepp och benso.
Citera
2014-12-19, 13:49
  #8946
Moderator
Hamilkars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Märkligt att man inte avfärdade psykologens bedömning i den delen då det ter sig uppenbart att hon har planerat och förberett ett uppsåtligt dödande, åtminstone så har JH tagit höjd för att offret kan dö av det JH planerar att göra.
Domstolar gör gärna det enkla, och det var enklare att påvisa likgiltighetsuppsåt än att börja jiddra om en sakkunnigs tillförlitlighet.
Citera
2014-12-19, 13:53
  #8947
Moderator
Hamilkars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kinuski
NB: min fetning ovan.

En stilla nåd eller en förbannelse, om det gäller att värdera risken för återfall i grovt våldsbrott. Lösryckt ur ett större sammanhang kan det ju tolkas som att hon är en tickande bomb.
Det kan det visst göra. Men återfallsrisken brukar aldrig vägas in i morddomar. I just det här målet var det enbart till den tilltalades fördel.
Citera
2014-12-19, 14:06
  #8948
Medlem
p4 Örebro
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=159&artikel=6051094&playaud io=5180722

Domaren säger att hon inte har en allvarlig psykisk störning i lagens mening. Men att rätten har tagit hänsyn till att hon är psykisk sjuk eller en psykisk störning. Vilken diagnos då?
Citera
2014-12-19, 14:26
  #8949
Medlem
Ser ut som JA inte fått ett skit!
Citera
2014-12-19, 14:30
  #8950
Medlem
Quarrels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Maqon
Ser ut som JA inte fått ett skit!
Han har inte begärt skadestånd.
Citera
2014-12-19, 14:36
  #8951
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Formsvacka
Det är antagligen mycket vanligt med mediciner i fängelserna, i alla fall om man ska tro följande artikel från 2008:

Citat:
Bruket av psykofarmaka inom kriminalvården har följt samma utveckling som i resten av samhället, bara ännu tydligare. Kort sagt: en snabb ökning under de senaste tio till femton åren.

Numera använder till exempel en tredjedel av de intagna på landets slutna anstalter antidepressiva mediciner. På Fosie är siffrorna flera gånger högre, något som framför allt har att göra med att Fosie hyser en relativt stor andel specialplatser för fångar med psykiska problem. Sex av tio intagna här använder antidepressiva, två av tio neuroleptika.

Fångar är överhuvudtaget storkonsumenter av mediciner: varje intagen på Fosie får i genomsnitt fyra dygnsdoser av någon receptbelagd medicin.

– Jag tycker det fungerar bra idag. Vi har en adekvat medicinering, säger Alf Johannesson.

En annan positiv sida av ökningen av antidepressiv och antipsykotisk medicin på fängelserna, är att kunnat minska bruket av bensodiazepiner, narkotika*klassade lugnande medel.

http://www.sydsvenskan.se/sverige/medicinerna-flodar-pa-svenska-anstalter/

Det är ju lite skillnad mellan häkte och fängelse, olika faser i en laga process; jag vet inte om det i sig innebär olika praxis beträffande medicinering.
Citera
2014-12-19, 14:41
  #8952
Medlem
ChewBacca2014s avatar
Ännu en kvinna som slipper undan lagens strängaste straff just för att hon är kvinna, Hade en man planerat / utfört detta brott hade han fått livstid utan snack. Kanske dax att vända på den här jämställdheten som feministerna skriker om & döma lika för båda könen där brottet står i fokus, Annars kan vi lika gärna börja död fler kvinnor i arbetsplatsolyckor så den statistiken iallafall blir jämställd
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in