Citat:
Ursprungligen postat av
Diamondgrit
Nej nej, jag menar allvar. Självklart dödar man romantiken om man explicit ska fråga om sex. Att däremot ta närmanden som en fråga om man vill eller ej, och sedan säga ifrån om man inte vill, är helt logiskt och något som fungerar.
Men så fungerar det redan nu, så då behöver vi ingen lagändring.
Det finns ingen "match". Vi stiftar inte lagar här. Detta är en diskussion och vi har det gemensamma målet att finna sanningen.
Jag håller med dig om att det är helt logiskt och fungerande att ta ett närmande som en fråga på om man vill.
Men jag anser också att ett helt logiskt och fungerande svar på en sådan fråga är att antingen själv göra ett närmande tillbaka eller att säga ja, om man vill svara jag på den frågan.
Ett logiskt och fungerande sätt att svara nej är att antingen säga nej, eller att visa nej genom att knuffa bort etc. Ett sätt att säga nej kan också vara att inte svara alls.
Det jag däremot inte finner varken logiskt eller fungerande är att något skulle ta en helt passiv reaktion, något som de flesta skulle tolka antingen som ett nej, eller som ett uteblivet svar, som ett ja!!? Vad i en helt passiv reaktion, i en person som inte säger eller visar något alls, får en att tro att personen i fråga vill ha sex? I mina öron är det fullkomligt ologiskt och obegripligt. Och eftersom vi har den här diskussionen är det uppenbarligen inte heller något som fungerar särskilt väl.
Angående hur lagen fungerar, så räcker det i lagens mening inte med att visa eller säga nej. Man måste göra så mycket motstånd att den som försöker "förföra" en måste använda våld eller uttalat hot om våld för att kunna genomföra samlaget.