[quote=Erleb|55736906]Tack för länkarna!
Wikiartikeln på sv.wik måste jag ha tittat på tidigare, men utan att märka det där med att avlastningsrampen
LÅG UTANFÖR BIRKENAU FRAM TILL VÅREN 1944!!! (men föralldel, de där artiklarna revideras kontinuerligt, så det är inte säkert all text funnits där alldid....)
UTANFÖR BIRKENAU!! Alltså här nånstans:
http://www.3dtotal.com/index_gallery...9#.VnGVyY-cHpY
Eller här:
http://sv.metapedia.org/wiki/Fil:Birkenau_entre.jpg
Eller 45sek in på följande video:
https://www.youtube.com/watch?v=HVuLmMOlZLk
Ja !! Är det inte konstigt varför ha rampen utanför lägret så lång tid?? Kanske inte! Men varför ändrade de till med dra in järnvägsspåret till med mellan KREM II, III?? Det måste varit en orsak!!
Kanske för det ska gå snabbt,smidigt med plocka in folket in till gaskammaren ??
Det kallas för effektivisera
Det är det enda rimliga jag kan komma på varför de drog in ett järnsvägspår mellan KREM II,III
..................
Citat:
Så när man klickar på 10
i thinglinkmappen får man fram rampen som togs i bruk våren 1944, året efter att KREMA II-III BLIDE KLART!!!!
https://commons.wikimedia.org/wiki/F..._Auschwitz.svg
Väl inne i Auschwitz II stannade tågen vid selektions-eller avlastningsrampen -
starting in 1944:
http://sv.metapedia.org/m/images/8/8...naustation.jpg
Kortaste sträcka till avlivningsplatserna Krema II och III i Auschwitz II under ett år var alltså från en ramp som låg
utanför Birkenau....:
(FB) Varför tror du på förintelsen? (min fetning)
Ja!! Varför ändrade de till insidan på lägret??
Herkulesbig har kanske trott hela tiden att Krema II och III låg nära järnvägsspåret
utanför Birkenau?
Nej, du som bruka använda "sök",så vet du jag har skrivit "
norr om huvudlägret" Huvudlägret räknar jag som Birkenau, det eftersom det var den som är mest kända och är störst och användes mest. Om du tittar på en karta över lägret, så ligger hela birkenau med kraftig stängsel runt om, den är alltså inhängd. Men utanför stängslet har du KREM II- V som också är inhägnad. Alltså är de utanför huvudlägret. Varför låg de utanför, om de var bara för bränna tyfus döda lik!!??
Citat:
(FB) Varför tror du på förintelsen?
(FB) Gaskammare eller bårhus (allt om gaskammare (test) /MOD)
Vid järnvägen
UTANFÖR Birkenau:
(FB) Krematorierna i Birkenau
(FB) (WW2) - Auschwitz
(FB) (WW2) - Auschwitz
(FB) (WW2) - Auschwitz
Samtliga ovan
Ursprungligen postat av Herkulesbig - liksom följande:
(FB) (WW2) - Auschwitz (min fetning)
Och
innan Krema II-V i Birkenau var klara fick judarna gå från avlastnings-/selektionsrampen (
Entladerampe bis frühjahr 1944) i den gråstreckade zonen här....
https://sv.wikipedia.org/wiki/Auschw..._Auschwitz.svg
...till gaskammaren/krematoriet i Auschwitz I - Stammlager?
Varför blandar du in KREM I?
Citat:
Du har ju skippat det där med att Krema II och III lades där de ligger för att vara nära järnvägen(se citat ovan) - nu och framgent blir det tvärtom järnvägen som drogs fram dit för att vara nära till Krema II och III !!!!
Hbig drar upp byxorna och går till ruta ett...:
Varför? För att judarna skulle slippa gå så långt till gaskamrarna? :
Nej då, jag har inte skippat det!! Då hade jag inte frågat dig gång på gång!! DE lade dit av orsak , eller hur? Så varför lägger de en järnvägsspår mitt mellan KREM II, III? Ja Kanske för de skulle slippa gå långt?? De tar sin lilla tid gå bitennär rampen låg utanför Birkenau !
Hur lång tid tro du det tar för dem gå från rampen till KREM I,II, när den låg utanför lägret?
Hur lång tid tar det, när det de ska skulle vandra innanför lägret till KREM I,II, nästan intill järnvägspåret?
Kanske de tjänade in så mycket tid med låta de gå så mycket mindre. Så de hann gasa och bränna så många flera?? Det var ändå upp till 3 500 st / dan som skulle sorteras , plundras och dödas och förvandla dem till aska.
Citat:
Se 3 minuter in på videon här, och se vartåt guiden pekar:
https://www.youtube.com/watch?v=HVuLmMOlZLk
Läs vad Piper skriver om de ungerska judarma (våren 1944) här:
http://www.scrapbookpages.com/Auschw...rianJews1.html
.............
Något speciellt där du tänker på ? Mina ögon fastnade för detta:
The photo above shows two trains inside the Birkenau camp. At the end of the tracks on the right side is Crematorium No. 3, called Krema III, where Jews were killed in a gas chamber. The train on the left has brought Jews up to the Krema II gas chamber on the left side of the tracks at the western end of the camp.
Men jag hittar inget om det var "tyfusdöda" lik de bränner eller transportera ut med i järnvägsvagnar. Det har man hört KREM II-IV var gjorda för bränna tyfusdöda lik!! ..
Citat:
Från kolgruvorna till Birkenau?
Varför inte ända in? Finns tre spår vid rampen i bilden här:
https://www.thinglink.com/scene/616615792951164931
Men inte bara koksen:
https://furtherglory.wordpress.com/tag/regina-bialek/
...........
Förresten - har du hittat boken om lägret?
Du tro på det?? Hur dess logistik jämfört med lastbilar? Vilket är lättast få fram grejor !?? När det är korta sträckor? Tåg:Först måste det vara ett tåg ledigt! Sedan måste du lasta det först med kol, sedan väntar på spåret är fritt och inga mötande tåg finnes. Sedan måste du lasta om från tåg
om till lastbilar inne i Birkenau ?? Inte bättre lasta direkt på lastbil den korta sträckan ?? Slippa lasta om och vänta kolen??
Jag har aldrig varit med man beställer tåggods på korta sträckor , har du ?? Man bruka beställa lastbil går mycket fortare!!
Boken har jag, men hittade inte infon som jag sökte. Men så tur hittade vi det på nätet. Det är fördelen med nätet...