Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Det tror jag inte ett ögonblick på. Kommer ihåg när Leksand hade Moras öde i sina händer och ingenting att spela för själva. Konspiratorikern såg det som självklart att Leksand skulle ge sig mot Skellefteå. Verkligheten blev tvärtom, man spelade som aldrig förr och tog Mora till ES.
Det kommer att stå mellan Djurgården och Malmö och det kommer att vara deras egen kraft som avgör.
Det knyter sig i magen när jag läser det där... Minns det som igår hur jag satt i Tegera och kände mig helt tom inombords när Leksand helt plötslig spelade skitbra och skickade upp mora. Vid den tiden jobbade jag även i mora så det var riktigt tungt att åka till jobbet... Men nu är ordningen återställd!
Tillbaka till topic, det har ju historiskt sett hänt flera gånger att avhängda lag sätter käppar i hjulen för lag som "bara ska vinna" för att säkra en SHL-plats. Leksand-skaik (mora), Leksand-Malmö osv. Ingen lägger sig, det är jag fullständigt övertygad om.
Fruktansvärt spännande matcher ikväll, synd att danmarksderbyt sänds på S24, jag hade tänkt zappa mellan alla matcher. KS är underbar, jag har helt glömt att det spelas något slags SM-slutspel.