Citat:
Ursprungligen postat av
Scherer
Frågan är ledande: Hur såg huvudet ut, var det skadat , är en neutral fråga. Skadorna kan ju ha varit bak, fram, på sidan mm. eller huvudet kan ha varit till och med helt oskadat.
Ja, frågan kunde varit mer neutral, instämmer. Men, här väljer han trots allt tveklöst bakhuvudet som plats för skadan. Något som han bekräftar fullt ut till ABC några år senare ... för att därpå tvärvända 180 grader när de ska intervjua honom inför kamera.
Citat:
Om fotografierna är äkta så måste de som såg något annat ha fel.
Vissa av vittnena, bl.a. obduktionsläkarna, menar att bilden av bakhuvudet togs när en av läkarna drog ner skalpen över det gapande hålet i bakhuvudet. Något som givetvis är absurt eftersom obduktionsfotografierna till sitt väsen går ut på att dokumentera skadornas omfattning, inte dölja dem.
Det här är något som även Stringer tycks hinta om (otydligt) i sin intervju med ARRB ... när det står klart för honom att även obduktionsläkarna (som ju ska bekräfta den officiella ståndpunkten) vittnar om en mycket stor skada i höger bakhuvud. Att skadan (i så fall) är dold av skalpen.
Nej, allting tyder på att Stringer fick 'marching orders' direkt efter det att han i en telefonintervju med ABC bekräftade sitt ursprungliga vittnesmål till David Lifton, så att han inte gick emot den officiella ståndpunkten inför kamera och därmed en stor del av allmänheten, några veckor senare.
Rädsla? Patroitism? Lojalitet?
Det vore bevisligen i så fall inte första gången han under ed och på order från överordnad ljög för det amerikanska folket.
Eller hur.