Citat:
Ursprungligen postat av a4swe
Jag tyckte heller inte det var något fel på skolmaten, oftast betydligt bättre än vad man fick hemma.
Gränsen gick dock när dom införde något som dom kallade *Våran rektors namn* special, som praktiskt taget var ett ihopkok av några dagars rester, det var riktigt ofräscht, men det fanns ju alltid knäckebröd.
Jag är väldigt tacksam för den skolmaten jag fick i låg/mellan/högstadiet den va riktigt fin, men när jag började gymnasiet i FLEN!!!! så blev maten skit!!!
Tex vid Jul när man skulle få Julmat i skolan så fick vi kalkonköttbullar och kalkonprinskorvar istället för vanligt kött bara för att det gick ungefär 20-30 muslimer på skolan men alla hundra svenska barn då?
Blir alltid lika lack när jag tänker på det, va samma sak när vi fick tex köttbullar och makaroner eller korv och potatismos.
Det är väl dom som får anpassa sig till våran kultur!