Citat:
Ursprungligen postat av
Copernicus
Verkar som kärleken växer mellan Erdogan och Netanyahu
Erdogan: You are a terrorist, Netanyahu: You are a butcher
ERDOGAN: #ISRAEL, ITS ARMY ARE COWARDS OUTSIDE GAZA, JERUSALEM
ERDOGAN: ISRAEL SHOULD NOT RELY ON ITS NUCLEAR WEAPONS
ERDOGAN: ISRAEL IS A STATE OF TERRORISSM, ISRAEL ARMY IS CRUEL
https://twitter.com/EHSANI22/status/980476323658420224
Israel har nu fått stora problem med palestinierna i Gaza, därför de har utlyst ett uppror på 6 veckor.
Det är palestinier som protesterar mot att Israel tagit land från palestinierna, och 16 palestinier har blivit dödade av den israeliska militärens eld, vid gränsen till Gaza har militären placerat ut prickskyttar som skall skjuta dem som försöker passera gränsen eller kommer för nära.
Den stora demonstrationen kommer när de skall storma gränsen för att visa sin rätt att återvända.
Under tiden 1947 - 1949 blev ca 800.000 palestinier utkörda med våld, som anser sig ha rätt att återvända med sina ättlingar till det som är Israel idag, och den gruppen rör sig om ca 5 miljoner människor idag.
Det blir stora problem för den israeliska militären om stora massor stormar gränsen i Gaza, någon massaker av palestinier kommer inte omvärlden att acceptera.
Lösningen för Palestina - Israel problemet är inte att Västbanken blir palestinsk stat, något sådant kommer Israel aldrig att acceptera och det skulle heller aldrig fungera.
Israel är ett mycket litet land till ytan sedan har de naturliga gränser med Jordan dalen och havet, som inte kan bli två stater.
Nu har Ryssland erbjudit en plattform för samtal mellan palestinier och Israeler, därfrån kan komma något positivt, de som sannolikt är mest lämpade att hitta någon lösning på problemet är Ryssland med Lavrov och gänget, om det finns någon lösning.
Det som ältats tidigare om två stater med palestinsk stat på Västbanken har endast varit samtal för stunden och att vinna tid, men ingen reell lösning på problemet.
Israels hot och problem är palestinierna med deras krav, och inte Syrien, Hezbollah eller Iran, de har aldrig hotat Israel, utan Israel har hotat dem, kanske motivet är att avleda israelerna för deras verkliga hot.
Utvecklingen med palestinierna och Israel är inte hållbar, därför Israel har en mycket positiv ekonomisk utveckling, mot att däremot palestinierna blir fattigare hela tiden , som de skyller på ockupationen.
Nu tycks Hamas gått ifrån att skjuta raketer som drabbar civilbefolkningen i Israel, däremot att civila palestinier stormar gränsen sätter den israeliska militären i stora problem.