Citat:
Ursprungligen postat av
Fagro
Du tycks inte ha förstått vad konflikten i Syrien gick ut på utan tycks tro att Assad regeringen skulle fällas därför att det var en diktatur, men så var inte alls sanningen utan det är något som västmedia och politikerna skapade för att missleda folket från sanningen.
Det som Syrien konflikten gällde var att Saudi och Qatar hade planer att bygga en gigantisk gas och oljeledning som skulle gå över Syrien som regeringen i Syrien motsatte, de accepterade ingen ledning över deras territorium, som skulle ha skadat Ryssland och Iran.
2011 startade upproret i Syrien där al-Qaida terrorister var utskickade av Saudi för att störa en fredlig demonstration i Damaskus, där bland annat ett flertal poliser blev knivskurna.
Prince Bandar Saudi blev utsett att störta regeringen i Syrien som han gjorde med att förse terrorister med vapen och finansiering, han uttalade själv att Saudi skulle ta kontroll på Syrien vad som än händer.
Nu gick det inte alls som Prince Bandar hade trott utan regeringen blev kvar i Syrien och i april 2014 lämnade Bandar uppdraget, sannolikt därför han hade misslyckats att fälla regeringen i Syrien.
Saudi och Qatar satsade enorma pengar, att värva legoknektar för terrorist uppdrag som fick lön och toppmoderna vapen från Saudi och Qatar, som gick över Turkiet till Syrien.
Du kan väl inte tro att Prince Bandar skulle införa någon västdemokrati i Syrien ?
Det som Prince Bandar skulle införa var en Wahhabism islam liknande den som finns i Saudi och landet skulle kontrolleras av Saudi.
Ryssland stödde Syrien med vapen i tidigt skede och Prince Bandar lovade Ryssland med Putin en mycket stor order som rörde sig om många miljarder dollar av militär material om Ryssland upphörde med stödet till Syrien.
Putin svarade honom "Njet", fanns inget sådant intresse.
Nu finns det många som stödde det här projektet med en gas och oljeledning från Qatar och Saudi till Europa som naturligtvis skulle bli en konkurrent till rysk gas, som domineras i Europa.
Politiker och media ville inte säga sanningen utan påstod endast att Assad måste bort och att regeringen i Syrien skall krossas.
Det stora felet som man missbedömde, var Rysslands militära styrka och strategi, när dess flyg stödde den syriska militären skedde stora förändringar som gjorde att terroristerna kommer att bli förlorarna.
Därför det här flyktingproblemet som även Europa blivit utsatt för, har de varit med och skapat själva, de skulle ha motsatt hela projektet att fälla regeringen i Syrien, som körde över det syriska folket och är en folkvald regering också.
Assad gick ut på tidigt stadium och frågade om militärhjälp från väst, men ingen ville lyssna på honom. Han sade också att problemen kommer att sprida sig till Europa om det inte sättes stopp från början, som han fick helt rätt i.
Man måste vara införstått med att Ryssland och Iran har ett eget intresse att Syrien blir ett sekulärt sammanhängande land och inget land med Wahhabism islam under Saudi.
Och det tror du på? Om det var legoknektar och Saudi och Qatar sponsrat, tror du det hade hållit på sålänge? Tror du att om folk inte ville ha bort Assad det hade hållt på sålänge? Det måste finnas en inhemsk starkt hat för driva ett civil krig i 5-6 år!
Syriska folket hatar Assad så mycket att Assads män tog slut väldigt fort och han var tvungen hämta Hizbollah, Irans militär, Irakiska miliser och Afghanska legosoldater...och ändå förlorade han så han var tvungen hämta Ryska luftvapnet.
Så undrar vem som använder legoknektar!?
Tror du han hade behövt hämta alla dem om allt var en Saudisk konspiration och Syriska folket själva inte ville ha bort honom?
Du kan ju inte ens tro på det själv!!