Angående vad ryssarna bombar: Allt som är emot Assad givetvis, vare sig det är ISIS eller annat.
Säg för enkelhetens skull att det finns tre aktörer; SAA, väststödda rebeller och ISIS. Alla tre strider mot varandra. ISIS har under ett antal månader utsatts för sporadiska attacker från västkoalitionen, naturligtvis på ett sätt som i möjligaste mån även missgynnar SAA.
Nu kommer ryssarna in, med allmänt mindre budget och mindre resurser, men för första gången kan nu SAA be om proffshjälp. Om vi då låtsas att vi är Kreml och vill ha mycket bang for the buck, så sätter vi ju inte in massiva anfall mot just ISIS, och OM vi gör det, gör vi det analogt med hur västbombningarna funkar - sätter in dem på ett sätt som i möjligaste mån även missgynnar väststödda rebeller.
Västmakterna, eller i huvudsak USA, är nu enbart sura för att ryssarna spelar exakt likadant som väst och till och med kaxar sig med kryssningsmissiler. Till och med hyckleriet ("krig mot terrorn") har ryssarna kopierat, även om man ännu inte behärskar det lika fulländat som väst
Jag har lite svårt att se sidorna gå ihop i en koalition mot ISIS när det är uppenbart att de egentligen ser varandra som större hot. Vilket de kanske har rätt i.