• 8
  • 9
2013-11-17, 21:10
  #97
Medlem
-Wasteland-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fetnacken
Jo jag har lst dina tveksamma inlgg om hur vrden skulle bli fantastisk. Hur tnker du kring de frldrar som fr funktionshindrade barn som inte haft rd eller brytt sig om att skaffa en frskring? Till och med USA r ju p vg bort frn tramset med privata sjukfrskringar i och med Obamacare, ven om det lr g lngsamt.

Grym argumentationsteknik med "din jvla mupp" dr. Hgskolepongen har inte direkt haglat in p ditt konto va?
Varfr citerar du inte ordentligt?

Vrden skulle bli sdan som folk vill ha den. Kunden bestmmer vilken hjlp hon r i behov av och fretag som vill verleva har det att anpassa sig till.

I exempelvis Tyskland kostar en sjukvrdsfrskring runt 15 000 kronor per r och d ingr ven tandvrd och andra saker att jmfra med dom hundratusentals skattekronor en svensk barnfamilj betalar in till staten varje r.

Motstndet till statlig intervention och kade utgifter fr offentlig sektor r vldigt stort i USA. Den offentliga vrden r smre och mnniskor vill inte betala tv gnger fr vrden nr dom redan ordnat det sjlva. Att kalla fri fretagsamhet och sjlvvalda frskringar fr trams visar ju vilken kunskapsniv du ligger p. Amerikanerna och svenskarna lider redan av hga skatter p allt mjligt och det r inte fretagens fel att fattiga har svrt att betala sina rkningar. Hga skatter och konsumtionsavgifter drabbar i frsta hand dom utsatta du sger dig vrna och det handlar inte bara om vrden, staten har genom sin penningpolitik urholkat vrdet p mnniskors pengar och besparingar och saboterat arbetsmarknaden och sledes orsakat arbetslshet och fattigdom. Men detta r vl verkurs fr dig och ju smre allt blir desto mer stat vill du ha, med hgre skatter och strre offentlig sektor.

Om frldrarna i en familj bda arbetar och fr behlla sina inkomster och sedan fr ett funktionshindrat barn s har man rd att skaffa den bsta hjlpen man kan hitta till sitt barn. Den ena frldern kan till och med vara hemma och ta hand om barnet sjlv. De flesta familjer klarade sig p en inkomst fr bara 40, 50 r sen i Sverige innan skatterna skenade ivg och politikerna pumpade upp den offentliga sektorn, eller "vlfrdsstaten" som dom komiskt nog kallar den.
Citera
2022-06-23, 11:01
  #98
Medlem
fellowvessels avatar
En LSS brukare kostar 3 tusen per dygn, att sitta ta deras lilla sjukersttning blir lite bisarrt. Man fr betala hyra som en frisk/arbetsfr, hade varit bttre om de som driver service boendet str fr lgenheterna, hade grna sett att de var frmblerade ocks, de gemensamma ytorna ett par portar bort lmpar sig fr gratis bespisning. Det r dyrt att vara schizofren, 80 till 90% rker & dr i frtid. r man fdd sjuk i Sverige fr man leta pant burkar, skulle vldigt grna se den dr vlfrden det pratas s mycket om.
Citera
2022-06-23, 11:25
  #99
Medlem
infidels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av camilicious
Ja, det r min son. Jag klippte bort underlivet. Du kanske missade det? Kul att du spanade in min blogg iaf, hoppas du gillade den

Socialbidragstagare lever p existensminimum.

S du tycker att en person med assistans aldrig ngonsin ska f se ngot annat n sin hemstad?

Nej, socbidragstagare lever cirka 2000 kronor per mnad under existensminimum. Det hr gapet infrdes i slutet p 90-talet om jag minns rtt, och det motiverades med att socialbidrag skulle endast vara en tillfllig bidragsform. LSS r en bidragsform som mestadels utnyttjas av blattar med familj, det importeras till och med inavlade vidunder frn hemlandet s att familjen kan skaffa sig en ltt frsrjningsklla. Svenne betalar s grna.
Citera
2022-06-25, 13:14
  #100
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fellowvessel
En LSS brukare kostar 3 tusen per dygn, att sitta ta deras lilla sjukersttning blir lite bisarrt. Man fr betala hyra som en frisk/arbetsfr, hade varit bttre om de som driver service boendet str fr lgenheterna, hade grna sett att de var frmblerade ocks, de gemensamma ytorna ett par portar bort lmpar sig fr gratis bespisning. Det r dyrt att vara schizofren, 80 till 90% rker & dr i frtid. r man fdd sjuk i Sverige fr man leta pant burkar, skulle vldigt grna se den dr vlfrden det pratas s mycket om.

Mycket fina tankar/sikter. Men fanns en del tankevurpor i detta...

Schizofreni r en psykisk sjukdom och ryms allts inte under LSS. Sedan kan givetvis en person med schizofreni ha (andra) funktionsnedsttningar eller diagnoser, och kan d givetvis f rtt till LSS-std.

Sedan r ju hela tnket att sjlva LSS-stdet skall vara gratis. Fr det finns ingen som har nskat eller kan gra ngonting t att man fds med en funktionsnedsttning och drfr kommer behva ha daglig std/omvrdnad i resten av sitt liv. Men nr det kommer till sdant som mat och husrum, s r ju det ngonting som ALLA behver hur sjuk eller frisk man n r - och drfr skall alltid den enskilde str fr sin egen mat och hyra.

Att en brukares lgenhet skulle vara frmblerad ger lite intryck av att du tnker att en person med funktionsnedsttning inte bryr sig om inredning, design eller mblemang, utan "att det rcker med lite bord, stolar, garderober..." Men sjlvklart vill de flesta personer som flyttar till ett LSS-boende inreda sin lgenhet precis som vem som helst, utefter sin stil och sina intressen.
__________________
Senast redigerad av Haaaaag 2022-06-25 kl. 13:20.
Citera
2024-08-31, 14:50
  #101
Avstngd
Jag r inom LSS men fattar ej vad jag gr inom LSS!!
Citera
  • 8
  • 9

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in