Sämsta bilen jag har haft var en Volvo 142 -74, den fulaste av dem alla. Gul var den dessutom, men det var bara utanpå rosten. Jag visste när jag köpte den att den var gammal och sliten, men när jag bytte till vinterdäck och skulle lyfta bilen upptäckte jag att ramen hade samma konsistens som blött knckebröd!!!
Till råga på allt tog inte bromsarna fram, motorn gick ryckigt fast jag renoverade förgasarn och bytte packningar, TOPPEN VAR SPRÄCKT.
Sålde den för 1000 kronor till en snubbe från Nyköping. Han hämtade bilen i Vallentuna och kom till Upplands Väsby(ca. 1 mil) Där dog bilen och han tyckte ungefär att jag skulle cykla dit och köpa tillbaka den. Han hade dessutom prutat ner den från 3000.
Har en känsla av att den hamnade på Sollentuna Bildemontering.