Citat:
Ursprungligen postat av ReedMe
Vet du vid vilken tid det här sista sms:et skickades?
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article16749787.ab
Det står inget klockslag, men om hon försvann vid 21, borde det ha varit då? Just det här tycker jag tyder på att en situation utvecklades som hon inte kunde ta sig ur. Hon kanske skulle ha ringt 112 i stället...? Jag tror att hon blev överfallen i något bakhåll, eller att något helt oväntat skedde, blixtsnabbt. En mer eller mindre galen person angrep henne. Man kan nog söka efter personer som haft kontakt med polisen tidigare, antingen för misshandelsärenden, rasism eller någon typ av paranoia.
Om man jämför med Caroline som blev angripen när hon kommenterade hur den blivande mördaren körde, kan det här kanske ha hänt:
GM kör i mörkret (det ska vara mörkt i stan, de sparar el, har jag hört) på VB. Hon blir arg, slår kanske till bilen med ett ursinnigt karateslag, och blir sedan påkörd igen, med flit, sedan bortförd. Allt är möjligt vad gäller detta, tyvärr.