Citat:
Ursprungligen postat av TorkelSnorkel
Om nu GM gjort sig besväret att stycka liket - varför har h*n valt att köra ut delarna i skogen och krångla med både ett hus och en grop när den strida älven rinner strax intill?
Vad säger detta om GM? Någon som är mer hemtam i skogen än vid älven. Som vet var detta hus finns och att det är permanent övergivet. Som vågar köra dit med delarna.
Jag skulle tippa på en person som är mycket hemtam i området runt ödehuset och som ser det som sin "hemmaplan".
Jag kan även tänka mig att det rör sig om en person som inte direkt tänker logiskt.
Logiken säger ju att det är jobbigare och mer riskabelt att bryta sig in i ett hus (risk att man lämnar spår) och lägga kroppsdelarna där med stor risk för upptäckt än att exempelvis köra ut dom i ödemarken maximalt en timme bort och gräva ner dom.
Det senare hade - med tanke på mördarens försprång - nästan garanterat att han aldrig åkt fast.
Nu var det förvisso sannolikt tjäle i marken och svårgrävt, men det finns ju fortfarande mycket mer logiska dumpningsplatser om man ändå har bil.
Framförallt mer avlägsna.
Det måste ju vara en person som valt platsen för att han är bekant med den.