2013-05-14, 23:42
  #3553
Medlem
Kenty-59s avatar
Vad har karatetränaren för bil, eller är han avförd som misstänkt..
Citera
2013-05-14, 23:43
  #3554
Medlem
highfives avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wire2
Lite väl mycket egna spekuleringar och tyckanden som du försöker dra slutsatser av!
Mer substans tack..!!

Det är det som är det stora problemet. Finns inte så mycket att gå på. Polisen har säkert lite mer fakta, men jag tror inte de vet så himla mycket heller.

Förhoppningsvis kanske vi får något att gå på i morgon i efterlyst. Ex att polisen söker vittnesuppgifter om en mörk bil, troligtvis en Mercedes av äldre modell med mörka rutor som synts vid 21-tiden i bostadsområdet Bodsvedjan i Boden eller något i den stilen.

Det jag tycker man kan fundera lite mer på är detta med träningskläder, middag/mat och lördagkväll. Här känns det som tråden inte diskuterat detta. Har mest blivit gula plastpåsar, läxböcker....
Citera
2013-05-14, 23:45
  #3555
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av extremtlagom
Verkligen rörande med alla dessa karatetränande författartalanger som postar wall of text....
Inte en kritisk tanke angående det som sticker ut i detta försvinnande.
Snyft snyft

Det lär finnas en väldigt konkret orsak till en viss persons facebook-smädningar.
Face the fact!

Vilken det är ska jag låta vara osagt.

Men det är klart, det är lättare att blunda för det svåra och sparka o fäkta vilt omkring sig mot alla andra,
än att med öppna ögon ta in och ifrågasätta det som faktiskt har hänt.

Skämmes ta mig fan!

Vad är det för konkret orsak?
Vi vet att en tjej har försvunnit...inte mkt mer. Det mesta är spekulationer. Vad tror du har hänt?
Citera
2013-05-14, 23:46
  #3556
Medlem
MrFolds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BeBeBe
Jo det var väl de kommentarer som drog in honom men sen kom spekulationer om överfallsvåldtäkt vid BKK (men många trodde ju det bara finns en lokal här) och vips drogs en hel del växlar på det. Visst det skrevs inte i tråden rakt ut att MB var våldtäktsman men det var hur vissa läste diskussionen om närheten till en träningslokal och "Det utesluter dock inte att karateklubben har en eller två egna sexualdårar som kanske hittat ett fynd i sin egen klubb."

Kul när man får chattar som frågar om sensei verkligen kan ha våldtagit någon. Folk är inte kloka. Menade just det att en del läser in, sammanfattar sina egna sanningar av info härifrån. Även om allt kanske inte just skrivs ut här som sanningar. Jag uttryckte mig kanske lite oklart. Skriver på mobilen och tyvärr ser man ju typ 4 rader av sin text så lite ändringar kan göra att man sumpar helheten. (Jo jag borde ha förhandsgranskat).

Jag har läst alla dina inlägg och håller med i stort sett allt du skriver. Det blir sällan eller aldrig någon fason på dessa trådar och ibland urartar de totalt i mer eller mindre grundlösa anklagelser mot lätt identifierbara personer. Den som råkar ut för detta har hamnat i en moment22-situation: Om vederbörande inte kommer in i tråden och försvarar sig så är det "mystiskt" och ett tecken på skuld. Om vederbörande (eller vänner/anhöriga) går in så blir de misstänkliggjorda och detta att man försöker försvara sig ses som ett tecken på skuld också. Det finns flera seriösa personer bland skribenterna och säkert fler som läser. Men det är också många som har väldigt svårt att hålla isär verklighet och fantasi. Många verkar knappt kunna ta in att detta är på riktigt: Man sitter och skämtar och gör roliga smileys i en tråd som handlar om en ung, försvunnen flicka som kanske ligger mördad eller drunknad någonstans. När det spekuleras om motiv och händelsekedjor så märks det att det hämtas mer inspiration från kriminaldramernas värld än från verkligheten. Folk verkar på fullt allvar tro att det är ett realistiskt scenario att en vanlig kvinna som blivit bedragen av en yngre kvinna slår ihjäl henne själv eller anlitar torpeder. De mest fantastiska teorierna får oftast störst genomslag och man blandar ihop det man tror och känner med vad man faktiskt vet.

Förmodligen beror det på att många som skriver är unga (väldigt unga i vissa fall) och saknar livserfarenhet. Sen är ju också Flashback till sin natur ett forum där många udda existenser samlas, inte sällan folk som saknar normalt sunt förnuft av olika skäl. De är väl inte direkt överrepresenterade i just dessa trådar, men du utgör definitivt en inte obetydlig minoritet. Och de påverkar naturligtvis diskussionen med sina ibland bisarra inlägg och teorier. Samt ställer till oreda eftersom de inte kan hålla reda på kända fakta och ofta gång på gång för fram felaktiga sakpåståenden som ökar förvirringen i tråden ännu mer.
Citera
2013-05-14, 23:46
  #3557
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av extremtlagom
Verkligen rörande med alla dessa karatetränande författartalanger som postar wall of text....
Inte en kritisk tanke angående det som sticker ut i detta försvinnande.
Snyft snyft

Det lär finnas en väldigt konkret orsak till en viss persons facebook-smädningar.
Face the fact!

Vilken det är ska jag låta vara osagt.

Men det är klart, det är lättare att blunda för det svåra och sparka o fäkta vilt omkring sig mot alla andra,
än att med öppna ögon ta in och ifrågasätta det som faktiskt har hänt.

Skämmes ta mig fan!
Varför spekulera i sådant man inte vet ett smack om? Ja texterna som skrivits är förfärliga men jag vet inte vem som skrivit dem och varför och väljer att hålla mig utanför menlösa spekulationer vi nog aldrig kommer få svar på här ändå. Jag ville bara ge min bild av en person som fått rätt mycket pisk här men tydligen får man bara skriva om man har smädelser att komma med. Så jag backar väl ut då och ber om ursäkt för att jag störde i er soppa med anklagelser. Förstår att bodensarna avstår att kommentera med det bemötandet.
Citera
2013-05-14, 23:48
  #3558
Medlem
wire2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Det finns som jag ser det 2 huvudmisstänkta i det här fallet. Sedan kan det naturligtvis ha varit en galning som råkade stöta på henne på hemvägen eller något sådant, men om det är personer som på något sätt kände VB så är det 2 som sticker ut ifrån mängden:

1. KJ. Den här mannen skall alltså vara den siste som har sett VB. Han har tidigare varit VBs pojkvän. Han kan eventuellt ha diagnosen Asperger enligt några trådkommentarer.
Han var uppenbarligen vapen och krigsfixerad. Polisen påstår att de inte misstänker KJ men varför är svårt att förstå. Skolböckerna i sig som VB skall ha gått hem med i en plastkasse som han gav henne är ju ganska märkligt.
Det som dock är märkligast med KJ är att han inte har gått till någon tidning och berättat vad som egentligen hände under kvällen. Han skulle säkert få bra betalt och han skulle kunna minska de starka misstankar som folk har mot honom.
Han måste ju veta när hon kom och gick, om hon hade sprungit innan, ifall hennes föräldrar var hemma, vad dom pluggade, hur hon hade tänkt ta sig hem och vilken sinnesstämning hon var i. Han kanske även vet vad som hade retat upp henne tidigare på dagen. Han är ett enormt viktigt vittne men han tiger som muren. Därför ser jag honom som starkt misstänkt.

2. MB med familj. Denne MB har haft en kontakt med VB genom karaten och hans fru skrev vidriga kommentarer om VB efter hennes försvinnande. MBs dotter skall tidigare ha varit kompis med VB.
MB verkar vara omtyckt i budokretsar i Boden, men hans bloggar och hemsidor ger ett klart osympatiskt intryck. Han kallar sig för fullblodsegoist, han skriver om sina knivar och basbollträn, han gillar Dexter och hans bilder på Fejjan föreställer ett inplastat ansikte och något som kan tolkas som blodstänk.
Bilden man får av honom på webben liknar inte bilden som hans kompisar ger och det får mig att tänka psykopatiska drag. Sedan har vi sonen som verkar 10 gånger värre än farsan. En anabola-pumpad yngling som verkar vara extremt våldsfixerad och mer eller mindre kriminell. Mannan som skrev de vidriga kommentarerna vet vi väldigt lite om förutom att hon har tagit bort sin profil från Fejjan. Denna mysiga familj har inte heller gått ut och försökt förklara sig på något sätt trots att många är väldigt misstänksamma och undrar varför mamman hatade VB.
Känner ingen av dessa två personligen.....men magkänslan säger 1. framför 2. Tycker mig ha hört många uttrycka hur trevlig och omtyckt han är (2) av de som känner honom. Vill inte svartmåla 1. men du nämner själv en del saker som kan kännas lite underliga. Det som talar emot är åldern....kanske bara fördomsfull, men tror att VB hade hittats om han skulle vara skyldig, inbillar mig att åldern talar emot att han lyckats göra sig av med kroppen. Tror däremot att 2. skulle lättare klara av det, erfarenhet som kommer med ålder, men han verkar för sympatiskt och omtyckt för att han skulle vara skyldig, trots vad du påstår. För jag antar att du likt oss alla andra har lika lite substans och vetskap om personerna än de rykten som skrivs. Gissar på att dina påståenden är dina egna ang psykopati etc...!? Finns fortfarande ingen som klart framträder tycker jag...!!
Citera
2013-05-14, 23:49
  #3559
Moderator
OYs avatar
Bara för att man upprepar en osanning tillräckligt många gånger, av ett stort antal människor, så blir det inte mer sant för det. Det här ständiga tuggandet om att folk kallas mördare, skyldig osv., menar jag är osant i det stora hela. Tråden är inte den köttkvarn vissa menar att den är tycker jag.

Jag ber samtliga kritiker att noga studera hur inläggen är formulerade. Är de ställda som en fråga, åtföljs de av (?), är det ett antagande, teori, hypotes osv. Se inläggen i sin helhet, lösryck inte meningar, och framförallt, se ett flertal inlägg om en viss sakfråga i en kontext. Försök förstå andemeningen och syftet med inlägget.

Personligen tycker jag nog att det med ytterst få undantag är någon som pekar ut någon som brottsling eller klandervärd i sitt beteende utan att ha saklig grund för det. Att diskutera olika teorier är inte det samma som att påstå att någon är kriminell. Och jag har länge undrat, polisen vill ha hjälp av allmänheten, hur får man fram tips om man inte får resonera sig fram till vad som kan vara av intresse för polisen? Och har polisen ensamrätt att spekulera och resonera?

Jag kan tänka mig att tio utredare har mindre kapacitet att fundera och resonera än tiotusen människor. Jag kan också tänka mig att en del av det skvaller som dyker upp här är sådant som faktiskt aldrig hade nått polisen den vanliga vägen. Skvaller kan också vara värdefull information, det kan ge nya uppslag som inte ens polisen hade haft en tanke på.

Vännen är intressant därför att han har en relation till VB, han är man, han var den sista som såg VB i livet.

Tränaren är intressant därför att han är en man, har en relation till VB, har dessutom en partner vars facebookkonto har använts för att skriva nedsättande kommentarer om VB.

AN är intressant därför att dennes facebookkonto har använts för ovanstående.

En häktad 41 åring som är misstänkt för våldtäkt är intressant om det visar sig att det är den 41 åringen som bor strax intill den väg VB kan ha gått på från vännen. En viss påstådd huvudskada aktuell natt gör den här personen intressant också av den anledningen.

Jag tycker inte att det här är att anklaga någon, inte ens är ordet misstänkt med i raderna, så vad är felet. Intressant betyder inte att de har något med försvinnandet att göra, dock vill man kunna utesluta, och det låter sig enbart göras genom att resonera sig fram till att de omöjligt kan ha med saken att göra.

Hade inte AN:s facebookkonto använts som gjordes så hade inte saken tagit den vändning som gjordes oavsett vilken sport man sysslar med inom familjen. Och i det läget tycker jag nog att situationen är självförvållad, var det inte hon som skrev och kontot inte är hackat så får man ta mig fan skylla sig själv om man delar ut sina lösenord till andra människor. Facerape, eller vad vi ska kalla liknande, hon satte sig själv och sina nära och kära i händelsernas centrum.

Vännen har inte så mycket att välja på, han hamnar i fokus oavsett. Han är den klassiska "sista som såg ..." och det är beklagligt, det gör honom iaf inte skyldig per automatik, bara synd att det råkade bli han, det tycker han troligen själv också.

Gubben med eld i håret och rökpuffar ur ögonen var inledningsvis intressant pga av att han är facebookvän med VB samt ett antal yngre tjejer, och nästan ingen annan än det. Samt att hans brinnande frisyr kombinerat med en tunggrimas och stönande ljud kryddat med märkligt svammel på ett okänt blandspråk gjorde att han uppfattades vara totalt blåst i blocket och kapabel till vad som helst. Nu betraktas han troligen av de flesta enbart som ett kul inslag i en annars allvarlig situation.

EDIT;Och det viktigaste av allt, ingen kan vara mördare om ingen har mördats. Ingen kan vara brottsling innan man har kunnat påvisa brott. Vem vet, tjejen har det kanske hur bra som helst på annan ort, hon slapp Norrlands Twin Peaks.
__________________
Senast redigerad av OY 2013-05-15 kl. 00:00.
Citera
2013-05-14, 23:51
  #3560
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kenty-59
Vad har karatetränaren för bil, eller är han avförd som misstänkt..

Han har väl aldrig varit misstänkt mer än har på FB genom vilda spekulationer...eller?
Intressant är att så många bildar sig uppfattning om vad som står på Facebook och vilka bilder, texter som läggs ut...när en stor del av det inte alls visar vem den personen egentligen är, utan mkt vad nära ska se då man läser. Att ställa diagnoser hipp som happ om en den ene och den andra visar nog mest på en stor okunskap om dessa diagnoser och beteenden. Det gör mig giltigt förbannad då man skrattar åt folk med påstådda svårigheter och kallar dem dumma i huvudet etc. Samma med att säga att ngn är översexuell för att de kommer från ett visst land...fördomar som inte leder någonstans.
Ibland undrar jag om folk här gillar att skvallra mer än att leta ledtrådar?
Citera
2013-05-14, 23:55
  #3561
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Quarrel
Jag har frågat förut, men utan att få svar. Så jag frågar igen.

Den här kartan visar den av Google föreslagna gångvägen hem från K*bba. Det finns anledning att anta att hon har genat över det inringade röda området, med en nedlagd flygplats. Har någon letat där?

På det området var det folk som flög paramotor till mörkrets inbrott på lör kvällen ca 7 pers var där. Även kollat om någon hade video kamera påslagen vid något flyg men inte de.
Citera
2013-05-14, 23:57
  #3562
Medlem
wire2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BeBeBe
Är det inte bättre att lämna de tipsen till polisen? Vad finns för nytta att dra upp det här? Ni gnäller ju på att så få bodensare skriver i tråden så hur många av oss tror ni bor/vistades i närheten av en potentiell plats för försvinnandet.
Ingen orkar läsa igenom denna draveltråd....inte ens en eventuell mördare!
Här blandas det högt och lågt.....med tyngdpunkt på det senare. Ingen risk att någon gärningsman får tips från tråden. Men han är säkert nervös! Gissar på att brottet är löst inom max 1 vecka! När MP finner kroppen då grips gärningsmannen. Hoppas dock av hela mitt hjärta att hon är vid liv!
__________________
Senast redigerad av wire2 2013-05-15 kl. 00:01.
Citera
2013-05-14, 23:57
  #3563
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Det finns som jag ser det 2 huvudmisstänkta i det här fallet. Sedan kan det naturligtvis ha varit en galning som råkade stöta på henne på hemvägen eller något sådant, men om det är personer som på något sätt kände VB så är det 2 som sticker ut ifrån mängden:

1. KJ. Den här mannen skall alltså vara den siste som har sett VB. Han har tidigare varit VBs pojkvän. Han kan eventuellt ha diagnosen Asperger enligt några trådkommentarer.
Han var uppenbarligen vapen och krigsfixerad. Polisen påstår att de inte misstänker KJ men varför är svårt att förstå. Skolböckerna i sig som VB skall ha gått hem med i en plastkasse som han gav henne är ju ganska märkligt.
Det som dock är märkligast med KJ är att han inte har gått till någon tidning och berättat vad som egentligen hände under kvällen. Han skulle säkert få bra betalt och han skulle kunna minska de starka misstankar som folk har mot honom.
Han måste ju veta när hon kom och gick, om hon hade sprungit innan, ifall hennes föräldrar var hemma, vad dom pluggade, hur hon hade tänkt ta sig hem och vilken sinnesstämning hon var i. Han kanske även vet vad som hade retat upp henne tidigare på dagen. Han är ett enormt viktigt vittne men han tiger som muren. Därför ser jag honom som starkt misstänkt.

2. MB med familj. Denne MB har haft en kontakt med VB genom karaten och hans fru skrev vidriga kommentarer om VB efter hennes försvinnande. MBs dotter skall tidigare ha varit kompis med VB.
MB verkar vara omtyckt i budokretsar i Boden, men hans bloggar och hemsidor ger ett klart osympatiskt intryck. Han kallar sig för fullblodsegoist, han skriver om sina knivar och basbollträn, han gillar Dexter och hans bilder på Fejjan föreställer ett inplastat ansikte och något som kan tolkas som blodstänk.
Bilden man får av honom på webben liknar inte bilden som hans kompisar ger och det får mig att tänka psykopatiska drag. Sedan har vi sonen som verkar 10 gånger värre än farsan. En anabola-pumpad yngling som verkar vara extremt våldsfixerad och mer eller mindre kriminell. Mannan som skrev de vidriga kommentarerna vet vi väldigt lite om förutom att hon har tagit bort sin profil från Fejjan. Denna mysiga familj har inte heller gått ut och försökt förklara sig på något sätt trots att många är väldigt misstänksamma och undrar varför mamman hatade VB.

Kan inte annat än hålla med dig.
Analysen ser ut på det viset.
Citera
2013-05-14, 23:59
  #3564
Medlem
highfives avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Bara för att man upprepar en osanning tillräckligt många gånger, av ett stort antal människor, så blir det inte mer sant för det. Det här ständiga tuggandet om att folk kallas mördare, skyldig osv., menar jag är osant i det stora hela. Tråden är inte den köttkvarn vissa menar att den är tycker jag.

Jag ber samtliga kritiker att noga studera hur inläggen är formulerade. Är de ställda som en fråga, åtföljs de av (?), är det ett antagande, teori, hypotes osv. Se inläggen i sin helhet, lösryck inte meningar, och framförallt, se ett flertal inlägg om en viss sakfråga i en kontext. Försök förstå andemeningen och syftet med inlägget.

Personligen tycker jag nog att det med ytterst få undantag är någon som pekar ut någon som brottsling eller klandervärd i sitt beteende utan att ha saklig grund för det. Att diskutera olika teorier är inte det samma som att påstå att någon är kriminell. Och jag har länge undrat, polisen vill ha hjälp av allmänheten, hur får man fram tips om man inte får resonera sig fram till vad som kan vara av intresse för polisen? Och har polisen ensamrätt att spekulera och resonera?

Jag kan tänka mig att tio utredare har mindre kapacitet att fundera och resonera än tiotusen människor. Jag kan också tänka mig att en del av det skvaller som dyker upp här är sådant som faktiskt aldrig hade nått polisen den vanliga vägen. Skvaller kan också vara värdefull information, det kan ge nya uppslag som inte ens polisen hade haft en tanke på.

Vännen är intressant därför att han har en relation till VB, han är man, han var den sista som såg VB i livet.

Tränaren är intressant därför att han är en man, har en relation till VB, har dessutom en partner vars facebookkonto har använts för att skriva nedsättande kommentarer om VB.

AN är intressant därför att dennes facebookkonto har använts för ovanstående.

En häktad 41 åring som är misstänkt för våldtäkt är intressant om det visar sig att det är den 41 åringen som bor strax intill den väg VB kan ha gått på från vännen. En viss påstådd huvudskada aktuell natt gör den här personen intressant också av den anledningen.

Jag tycker inte att det här är att anklaga någon, inte ens är ordet misstänkt med i raderna, så vad är felet. Intressant betyder inte att de har något med försvinnandet att göra, dock vill man kunna utesluta, och det låter sig enbart göras genom att resonera sig fram till att de omöjligt kan ha med saken att göra.

Hade inte AN:s facebookkonto använts som gjordes så hade inte saken tagit den vändning som gjordes oavsett vilken sport man sysslar med inom familjen. Och i det läget tycker jag nog att situationen är självförvållad, var det inte hon som skrev och kontot inte är hackat så får man ta mig fan skylla sig själv om man delar ut sina lösenord till andra människor. Facerape, eller vad vi ska kalla liknande, hon satte sig själv och sina nära och kära i händelsernas centrum.

Vännen har inte så mycket att välja på, han hamnar i fokus oavsett. Han är den klassiska "sista som såg ..." och det är beklagligt, det gör honom iaf inte skyldig per automatik, bara synd att det råkade bli han, det tycker han troligen själv också.

Gubben med eld i håret och rökpuffar ur ögonen var inledningsvis intressant pga av att han är facebookvän med VB samt ett antal yngre tjejer, och nästan ingen annan än det. Samt att hans brinnande frisyr kombinerat med en tunggrimas och stönande ljud kryddat med märkligt svammel på ett okänt blandspråk gjorde att han uppfattades vara totalt blåst i blocket och kapabel till vad som helst. Nu betraktas han troligen av de flesta enbart som ett kul inslag i en annars allvarlig situation.

Är det så att det är samma 41-åring du skriver om (våldtäkten och huvudskadan) så blir han synnerligen misstänkt i mina ögon. Han kan ju varit nykter lite tidigare på kvällen, kommit i bil, sett henne, erbjudit skjuts och ja resten vill jag inte skriva.

Tänk om vi kunde hitta någon koppling mellan dem? Gemensam vän? Jobb? Studier? Att han finns på MySpace, Badoo.com eller liknande.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in