Hittar inte länken men fanns att läsa i NSD/NK Någon form av kvinnligt sekret, ej blod, sas det men har oxå för mig att det avfärdades av polisen som ointressant men kan ju vara dimridåer
Nää det gör det inte, viss mängd blod finns ju kvar i organen och musklerna.
Detta gör ju en transport mycket svår eftersom kroppen inte blir helt tom på blod och då "läcker".
Ja man har ju funnit blodfläckar lite överallt. Allt har inte åklagaren gått ut med.
NSD hade pratat med grabbarna som hittade påsen med kallingarna o en av grabbarna sa att man tydligen bara med blotta ögat kunde se att det var en kvinna som haft på sig dom.
orkar inte söka upp artikeln dock men den finns säkert längre bak i tråden
Hur kan man se det? Torkat blod/mens kan se ut som, japp, just precis, bromsspår i kalsongerna. Jag tror att KJ inte bytt kalsonger på några dagar, det är min förklaring, alternativt kom det ett par pluttar när han hade dödat VB.
Säker på att det var KJ som bar en Svart lång rock? Här är ett inlägg som skulle kunna tyda på att åtminstonde finns en till som äger just en:
Om någon hittar en svulten man i svart rock hudandes på en parkering, med ett 3DS i hand, så är det nog jag.
Man kan inte misstänka alla i svart rock. Kanske KJ köpte rocken enbart för att
använda den 1 gång. Men tror inte han hade planerat mordet.
Han var en tickande bomb helt enkelt.
När ni hänvisar till statistik när det gäller svenska styckmord så är det väl så att vi bara har kring 50 stycken? Hur tillförlitlig är egentligen statistik från en sån liten databas? Jag tycker det låter som att det finns för lite data för att ha på fötterna när man hänvisar till statistiken som om den vore Herren själv.
Det är du som lägger in värderingen att det skulle vara från "herren själv".
För mig räcker det med att Jan Olsson påpekar att av 22 svenska styckmord så har de flesta begåtts av, en för BO närstående/bekant person. Ska man behöva ha alla världens styckmord som underlag för att kunna visa vartåt statistiken pekar? Det blir nog en mera missvisande statistik i så fall, beaktatat befolkningstäthet, kulturpräglade betingelser, militärt och politiskt oroliga regioner m.m.
Jag tror nog att 22 svenska styckmord räcker väl som underlag för att kunna uttala sig om var man oftast finner den skyldige.
Nää det gör det inte, viss mängd blod finns ju kvar i organen och musklerna.
Detta gör ju en transport mycket svår eftersom kroppen inte blir helt tom på blod och då "läcker".
Lika så mag,tarm och innehåll från urinblåsan rinner ut med så det är otroligt kladdigt när någon avlider och man börjar flytta en död kropp.
Flera har skrivit om den långa rocken som ett vittne säger sig ha sett KJ bära:
Citat:
Ursprungligen postat av Lalajlaj
Det här vittnet hade i så fall sett henne i anslutning till KJs bostad. Så hade KJ inte varit misstänkt så hade det vittnet i så fall styrkt hans utsago om att hon gick klockan 21.
Men det finns ett vittne som sett KJ komma till lägenheten på eftermiddagen tillsammans med en person med mörkt hår. Det var i övrigt samma dag som samma vittne hörde skriken.
Men utöver det vittnet och KJs egna uttalanden, samt mobilsignalerna från området, så finns det inget annat som säger att hon varit där.
Citat:
Ursprungligen postat av sleipner8
Det kan lika gärna vara GM som använt VBs mobil!
Och vem sa att hon kom till KJ med en person?
Citat:
Ursprungligen postat av Lalajlaj
Ja, det kan förvisso vara så att hon dog på annan plats, aldrig var i lägenheten, och att han hade hennes telefon med sig hem. Det är inte så sannolikt, men det är en möjlighet.
En granne under eller ovanför hans lägenhet, samma granne som var en av två grannar som även hade hört skriken vid 21.
H*n såg KJ komma i bil till bostaden denna eftermiddag tillsammans med en person som hade mörkt hår. KJ bar på en systempåse och hade lång svart rock på sig.
Citat:
Ursprungligen postat av Spindelfrida
Det här med rocken är rätt knepigt, tycker jag. KJ:s kompisar berättar att han nästan alltid gick omkring i militärkläder. Varför valde han då att klä sig i svart rock just denna dag? Därför kastar jag ut en fråga som jag hoppas inte drunknar i tråden: Har någon av KJ:s kompisar här sett honom bära en lång, svart rock?
Citat:
Ursprungligen postat av Mouchino
Den som säger sig ha sett KJ i en lång rock, är det så säkert att det är just KJ? Nåt säger mig att det kan finnas ytterligare nån som äger en Svart rock och som kan tänkas använda den.
Citat:
Ursprungligen postat av dapravda
Svart långrock = övervintrad Emo????? Det finns det många i Norrland, det tar lite tid för trender att förflytta sig uppåt landet och lever därmed längre kvar där jämfört med andra delar av landet. Har just en god ung vän som just flyttat till Boden och som raskt konstaterade att hen kunde bli femton år IGEN å Emo, som hen var då för snart 10 år sedan.
Vad jag förstår av ursprungsinlägget som Quarrel skrev, så har vittnet beskrivit en lång rock, men där stod det inget om färgen:
Citat:
Ursprungligen postat av Quarrel
Pippin har återkommit.
Citat:
Den dag/eftermiddag som kj och ? (vb) kom till adressen 4c så hade kj på sig lång rock och bar på systempåse. De var 2 st som gick ur bilen och till porten. Samma kväll så kom de skrik jag skrev till dig om tidigare.
Bilen som han kör har inte kommit tillbaka till parkeringen och jag har fortfarande inte sett den vid polishuset. Däremot så lämnade en av patrullerna sin polisbil och hoppade in i efterföljande civilbil när kj åkte iväg. Möjligen så har de poliserna kört Kj;s bil till tekniska.
Det som stod på kuriren att det var folk där "just nu" var när jag var där 1500, dvs när jag sen skrev till dig.
Nu vet inte jag vilka färger som är vanliga för långa rockar. Svart såklart. Men det kan väl finnas fler lång-rocks-looker? - undrar *ingen lång-rocks-expert*
En annan sak: någon har sagt att den ena personen skulle ha mörkt hår, men var står det? Jag utesluter såklart inte att Quarrel eller någon annan har fyllt på mer mer detaljer, men jag har inte lyckats hitta något inlägg som beskriver hårfärgerna på dom två som ska ha klivit ur bilen och gått mot porten. Är det någon som har koll på i vilket inlägg det har stått om hårfärgen?
Var inte så säker på det. Blod duschas bort väldigt lätt. Jag blödde friskt i duschen en gång och det fanns inga spår efter blod efteråt . Det rinner ju med vattnet i avloppet.
Även om blodet inte syns finns spår kvar. Finns otal med exempel där GM har tvättat med rengöringsmedel och områden trots det lysts upp med "luminol" eller liknande.
Så du tror att blod är som en gegga som fastnar i ett vattenlås? Det är det inte det är en lättrinnig vätska precis som vatten. Och utspätt med vatten rinner det ju med ännu lättare givetvis. Hur i helvete skall de hitta blod i ett vattenlås då?
Blod eller annan vävnad. Blod har en benägenhet att koagulera. Jag antar att det går att fånga upp allt möjligt som sköljts ut. Om det sen är analyserbart ner till en viss individ låter jag vara osagt. Det är ju inte onaturligt med blodförekomst i vask och avlopp, men suspekt blir det om det finns ett blodspår som indikerar våld och dessutom går att härleda genetiskt till BO...