Citat:
Ursprungligen postat av korken15
I MPS första inlägg angående försvinnandet kommenterade en kille att han sett henne i en galleria (Smedjan) i Luleå. Kan hon ha tagit luleåbussen från ex sävast med mobilen avstängd/trasig för att sedan befinna sig i gallerian vid fyratiden som han påstår. Tar ca en halvtimme med buss.
Finns det inga övervakningskameror man kan kolla?
Jag har letat på MPS sidan men det är mängder med inlägg, har du möjlighet att lägga ut kommentaren här på flashback och maska namnet, det är i alla fall intressant information.
Bussar från Boden går via Lulevägen (ibland genom Torpgärdan och Sävast svängleden hpl) men vissa turer tycks bara stanna vid Sunderby sjukhus. Är nog inte omöjligt att en mobbe länkar upp till någon av masterna bodsvedjan/sävast under resan. Antagligen så har polisen vidtalat bussbolag som körde nämnda dag mellan städerna eller så har de låst fast sig vid en fotvandring/jogging tur och inte tänkt på denna möjlighet.
Har det ännu framkommit något vittne som sett henne sträckan som bekanta gav mig som mest trolig vid jogging/promenad från bostaden. Det är enligt uppgift ett vanligt stråk för just joggare och hundpromenader då det finns delvis cyckelbanor intill vägen.