Citat:
Ursprungligen postat av
Gefundenes F
Lite underligt resonemang jag förstår inte Vi tror att den stjärna som för 13,8 miljarder år sedan skickade vårt ljus mot oss i dag är 46 miljarder ljusår bort nu.
Varför inte bara 13,8 x 2 = 27,6 miljarder ljusår? Har inflationen under dessa 13, 7 miljarder år som gått bidragit med ytterligare 18,4 miljarder ljusår?
Och vid Big Bang fanns det överhuvud taget objekt så avlägsna från oss som 13,8 miljarder ljusår. Det var ju då som singulariteten övergick i en inflation och den kan inte ögonblickligen expanderat 13,8 miljarder ljusår?
Kan inte heller förstå hur man alltid kan vara i denna expansions mitt. Om vi inte är i mitten av expansionen utan 46 miljarder ljusår från centrum så är universum 184 ljusår i diameter, teoretiskt alltså.
Prova denna:
Du sitter i en bil och ska åka från Stockholm till Göteborg. I bilen har du en trippmätare som hela tiden visar hur långt du åkt. Du nollställer din trippmätare och åker i en konstant hastighet av 100km/h.
När du kommer fram till Göteborg så kommer trippmätaren visa att du tillryggalagt 470km. Inget konstigt med det.
Vad skulle nu en konstant expansion göra med din resa?
Ja det blir tre olika avstånd.
Sträckan mellan städerna när du startade. < 470km
Sträckan som du tillryggalagt. = 470km
Sträckan mellan städerna när du är framme. > 470km
Tänk nu på universum, där bilen är ljuset från galaxer som färdas genom det expanderande rummet.
- Vi observerar en galax att vara 5 miljarder ljusår bort. Det motsvarar den sträcka ljuset tillryggalagt genom rummet. (Dvs dig i bilen).
- Avståndet mellan oss och galaxen var kanske 4 miljarder ljusår när ljuset startade.
- Avståndet mellan oss och galaxen är kanske 6 miljarder ljusår idag.