2013-02-06, 13:27
  #1117
Medlem
micro113s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Raidersson
Den jämförde inte matbehov med sexbehov utan att instinkterna matpreferenser, sexuella preferenseer är nedärvda biologiskt och inte är självvalda, din man föredrar vackra unga kvinnor, god energirik mat.

Men ska vi nu larva oss så slänger man gammal utgången mat i sopporna.

Godast är köttet färskt innan det skrumpnar ihop och blir torrt hehe.
Nej, matpreferenser och sexuella preferenser är inga nedärvda instinkter - utan där rasar ditt resonemang helt.

Preferenser är inte instinkter alls.
Citera
2013-02-06, 13:29
  #1118
Medlem
micro113s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Djupfrys
Du snackade ju nyss om att undvika kolhydrater och istället äta kött och fett. Hur skall du ha det?
Grädde och smör är inte kolhydrater.

Citat:
Du kan ofta ha en poäng i det du skriver, men nu verkar du ha gått helt bananas. Tror du dessutom på fullt allvar att din karl kommer att ligga bredvid och viska dig i örat om hur upphetsad han blev av en 20-åring som iklädd linne och jeansshorts kom fram och frågade honom om vad klockan var?
Han kommer på fullt allvar inte bli upphetsad av en 20-åring som frågar om klockan och sedan krypa i säng med mig - så nej.
Citera
2013-02-06, 13:39
  #1119
Medlem
micro113s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ecglsd
Det är egentligen bara komiskt att en medelålders kvinna (micro113) ska förklara för oss män att vi minsann inte gillar yngre tjejer.
Det har jag inte sagt, du får gilla yngre tjejer hur mycket som helst.

Dock även om jag försökte tala för "män" och definiera vad alla män tycker - varför vore komiskt? Gå tillbaka i tråden så kan du läsa om hur männen sitter och berättar vad kvinnor minsann finner attraktivt .... och ingen kvinna skall minsann påstå annat ..

Citat:
Move along, ni förstår väl själva hur meningslöst det är att försöka övertala henne. Hade hon själv varit man så hade hon ju suttit här på Flashback och skrivit 100 inlägg där hon försvarar argumentet att män gillar yngre tjejer!
Nej, jag för nyanserad för att köra så enkelspåriga resonemang som det som förs i tråden. Jag förstår skillnaden på generella mönster och att det skulle vara sanning för alla enskilda individer.

Citat:
Istället för att tråden går ut på att män faktiskt kan dela sina erfarenheter om ämnet utifrån deras upplevelser för att på empirisk väg bekräfta eller avfärda påståendet, så kommer hon lägga all sin tid för att argumentera mot alla män. Detta är befängt, låt istället männen berätta hur det egentligen ligger till.
Jag har inte försökt hävda något om ALLA män -- det är männen som försöker hävda ALLA män, jag hävdar tvärtom ... det finns inget som är giltig för ALLA.

Du är alltså välkommen att berätta om dina preferenser -- och du kan tala om generella gemensamma nämnare, men du kan inte hävda att du vet vad min man, min granne eller din chef faktiskt finner attraktivt eller vad som attraherar dem som individer - inte heller vilka val de skulle göra.

Citat:
Att micro113 har tagit sida för en viss ståndpunkt i denna fråga beror till största del på att hon själv är kvinna, svårare än så är det inte. Hon argumenterar för den verklighet som passar henne bäst, det har ingenting med objektivitet att göra.
Tvärtom skulle jag säga .. till skillnad från er försöker jag inte göra min uppfattning till en allmängiltig sanning som skall klistras på ALLA MÄN...

Citat:
Jag säger inte att det inte finns män som också är feminister av filosofiska skäl, men har samtidigt jävligt svårt att se framför mig en man som sitter och skriver 30 000 feministiskt ovetenskapligt politiska inlägg på Flashback.
Jaha, du har brister i din förmåga till abstrakt tänkande ... noterat.. Vad vill du nu att vi gör med den informationen?

Citat:
Ursprungligen postat av DetVarTypisktJu
Det finns nog ett djupare och intressant motiv för henne att förneka mäns instinkter. Det är ju totalt uppenbart att det är fruktansvärt viktigt för henne. Vad är det hot hon upplever?

Jo, från feminismen har hon fått denna samhällsmodell:

[idiotisk feminism]
Kvinnan hennes behov, känslor och förståelse för världen är perfekta. Därför måste hennes uppfattningar dana samhället, och därigenom måste man styra mäns beteende. Män är så omogna och deras sexualdrift är enbart en social konstruktion liksom det manliga genuset. Därför är det vettigt att diktera för män vad de "gillar" och vad inte.
[/idiotisk feminism]
Den som tycks känna sig hotat är du lilla vän - för att ditt enkelspåriga resonemang inte godtas som sanning för ALLA MÄN.

Tids nog får du erfarenhet nog att förstå att även om ni alla sitter i bastun och håller med varandra för att ingen har mod nog att avvika från de andra så är ni alla individer och alla olika... Du blir nog vuxen du också mao.
Citera
2013-02-06, 15:40
  #1120
Medlem
DetVarTypisktJus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Den som tycks känna sig hotat är du lilla vän - för att ditt enkelspåriga resonemang inte godtas som sanning för ALLA MÄN.

Tids nog får du erfarenhet nog att förstå att även om ni alla sitter i bastun och håller med varandra för att ingen har mod nog att avvika från de andra så är ni alla individer och alla olika... Du blir nog vuxen du också mao.
Du kan nog inte ta dig ur den här diskussionen med förolämpningar. Män känner sexuell attraktion till unga kvinnor. Välkänt och du kan inte dölja det genom att debattera instinkt versus beteende. Det har vi snart klargjort 1000 gånger.

Jo du, instinkter gäller för alla män. Att förneka det leder debatten in på ett sidospår. Det är naturligtvis din avsikt. Femister accepterar inte män och kvinnor som vi är utan vill skapa den nya jämlika människan
Citera
2013-02-06, 15:44
  #1121
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DetVarTypisktJu
Du kan nog inte ta dig ur den här diskussionen med förolämpningar. Män känner sexuell attraktion till unga kvinnor. Välkänt och du kan inte dölja det genom att debattera instinkt versus beteende. Det har vi snart klargjort 1000 gånger.

Jo du, instinkter gäller för alla män. Att förneka det leder debatten in på ett sidospår. Det är naturligtvis din avsikt. Femister accepterar inte män och kvinnor som vi är utan vill skapa den nya jämlika människan

Nu glömmer du vad tråden handlar om. Tråden handlar om vad män föredrar och vad kvinnor föredrar. Ordet är föredrar. Och i det kan du lägga väldigt olika saker så varför försöker du skriva andra på näsan genom att tolka det med dina snäva glasögon?

Instinkten, reptilhjärnan fungerar på ett sätt. Men nu består inte människan enbart av instinkt och reptilhjärna. Förstår inte varför det är det enda du vill/är kapabel att se?
Citera
2013-02-06, 15:59
  #1122
Medlem
Djupfryss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Grädde och smör är inte kolhydrater.


Han kommer på fullt allvar inte bli upphetsad av en 20-åring som frågar om klockan och sedan krypa i säng med mig - så nej.

Har jag påstått att grädde och smör är kolhydrater? Det var mer än jag själv visste i så fall.

Tillbaka till din man, du verkar ju ha full kontroll och vetskap om vad som försigår i hans hjärna, men om han nu trots det skulle våga sig på att fantisera om sex med en välskapt ung kvinna som de allra flesta män gör, tror du då på fullt allvar att han berättar det för dig?

Varför skulle han göra det? Han riskerar att såra dig och kanske skada ert förhållande bara för att hans hjärna reagerar så som den är skapt att göra. Jag vet inte hur ert förhållande ser ut, men jag tror inte att min fru går runt och tycker att jag är den enda attraktiva människan på jorden, hon lägger säkert märke till flera män varje dag som hon uppfattar som attraktiva. Nu vet jag inte 100% om det är så eftersom jag inte frågat och heller inte har något behov av att full koll på vad som försigår i hennes huvud, utan jag spekulerar bara utifrån det faktum att min fru är normal och att hon förmodligen även i detta fall fungerar som en normal kvinna.

Jag vet dock med 100% säkerhet om att jag själv reagerar på vackra kvinnor, och de jag uppfattar som mest attraktiva är i 20-25 årsåldern.

Men detta är inte något som jag berättar för min fru vid frukostbordet. Hon begriper säkert att det är så jag funkar, eftersom jag i övrigt är en normal man som även i detta fall förmodligen funkar som normala män gör. Men hon blir mycket gladare över att jag serverar henne sitt morgonkaffe, kysser henne i nacken och säger att jag älskar henne, vilket jag gör, än att jag berättar för henne om en snygg ung brud som jag träffade under gårdagen och blev attraherad av.

Det finns förstås en del män som mest tänder på äldre kvinnor, liksom det finns män som tänder på djur, lik eller andra avarter av sex. De är dock i kraftig minoritet.
Citera
2013-02-06, 16:05
  #1123
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Noola
Så vad är då poängen med att fortsätta att påstå att alla män föredrar yngre kvinnor när du nu vet att det inte stämmer?

Vilka folk föredrar "rent attraktionsmässigt" kan man ju få reda på i så fall genom att plocka fram topplistor över de som blivit utsedda till världens sexigaste män och kvinnor och som alla blir kåtare på än på en själv. Om man nu av någon märklig anledning vill se det så.

Alla föredrar "rent attraktionsmässigt" en ung, snygg, vältränad och framgångsrik hollywoodhunk framför en lönnfet, halvgammal kille som jobbar på lager. Det hindrar inte att den lönnfeta killens partner kan bli galen av kåthet på just honom och att hollywoodkillarna inte alls har den effekten på henne eftersom hon aldrig haft nåt att göra med dem i sovrummet. Så vad är vitsen med att påstå att egentligen tänder hon mer på andra än på sin partner? Varför?

Vitsen är givetvis att diskutera ämnet och se vad andra har att säga.

Detta förnekades kraftigt i tråden, därav mitt och andras försök att få vissa att vakna och inse att en 20årig fjortis med tuggummi är attraktivare för en man än deras äldre fru.

Precis som att justin bieber, brad pitt och mikael persbrandt är mkt attraktivare för ALLA kvinnor än vad jag och dom flesta som skrivit i tråden är.

Som tips om du vill trolla lite kan du skapa en tråd med, justin bieber hade fått eran flickvän att vara otrogen emot er, hur känns det att en liten metrosexuell bög skulle få eran flickvän att bli kåtare än ni själva?

Förmodligen hade många blivit upprörda haha. Men som sagt, det är sanningen. Kan svida, men man gör bäst i att acceptera verkligheten som den är.

När man blir gammal som kvinna, så blir man omkörd av unga fjortisar. Det är så naturen fungerar.
Citera
2013-02-06, 16:13
  #1124
Medlem
Djupfryss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Noola
Ja, men då får de väl jobba för att hitta en sån att sätta på då, svårare än så är det väl inte?

Och lyckas de inte, de snygga 20-åringarna är ju trots allt i minoritet bland kvinnor, får de väl hitta nån annan att bli kåt på.

Eller gå avtänd och otillfredsställd genom livet.

Vilket skulle problemet för jämställdheten vara?

Bara för att man uppfattar 20-åringar som mest attraktiva betyder det kul inte att man uppfattar alla andra som oattraktiva. Klart det är roligast att köra Ferrari men i det dagliga livet så är den lite opraktisk. Det funkar bra med Volvo också.

Däremot tror jag att det är lagom att byta ut frun i femtioårsåldern när ungarna flyttat ut, mot en yngre tjej, kanske 25-30 år som ändå fått en del livserfarenhet. Såklart kommer jag inte själv att vara lika fysiskt attraktiv då, jag märker ju redan att färre unga tjejer tindrar med ögonen när jag putsar fjädrarna, men som tur är kan ju vi män kompensera det där med pengar och makt.

Jag ser inga problem för jämställdheten med detta, gör du det?
Citera
2013-02-06, 16:18
  #1125
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Djupfrys
Bara för att man uppfattar 20-åringar som mest attraktiva betyder det kul inte att man uppfattar alla andra som oattraktiva. Klart det är roligast att köra Ferrari men i det dagliga livet så är den lite opraktisk. Det funkar bra med Volvo också.

Däremot tror jag att det är lagom att byta ut frun i femtioårsåldern när ungarna flyttat ut, mot en yngre tjej, kanske 25-30 år som ändå fått en del livserfarenhet. Såklart kommer jag inte själv att vara lika fysiskt attraktiv då, jag märker ju redan att färre unga tjejer tindrar med ögonen när jag putsar fjädrarna, men som tur är kan ju vi män kompensera det där med pengar och makt.

Jag ser inga problem för jämställdheten med detta, gör du det?

Varför skulle någon i tråden ha någon åsikt om du vill skilja dig när din fru är kring femtio och vem du i så fall skulle ta ihop det med?

I övrigt så är de många som fortsätter vara tillsammans när de är i femtioårsåldern. Tror att snittåldern på de som skiljer sig är lite yngre. Tror barnen brukar vara två stycken och bara några år när de flesta separerar. Kring trettio alltså.

För att svara på din sista fråga för min del, vad har det ens med jämställdhet att göra vem man vill vara tillsammans med?
Citera
2013-02-06, 16:28
  #1126
Medlem
Djupfryss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cedrick
Varför skulle någon i tråden ha någon åsikt om du vill skilja dig när din fru är kring femtio och vem du i så fall skulle ta ihop det med?

För att svara på din sista fråga för min del, vad har det ens med jämställdhet att göra vem man vill vara tillsammans med?

Nä, jag förstår inte heller hur jämställdhet har med saken att göra, därför som jag frågar?

Självklart lever många par ihop hela sitt liv, men det finns också många män som skiljer sig och skaffar en yngre fru. Inte för att man har något emot den första utan mer för att en yngre kvinna är mer attraktiv, så slipper man att käka Viagra.

Jag tycker att det känns som en plan som passar mig, varför skulle det vara något konstigt?
Citera
2013-02-06, 16:33
  #1127
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cedrick
Nu glömmer du vad tråden handlar om. Tråden handlar om vad män föredrar och vad kvinnor föredrar. Ordet är föredrar. Och i det kan du lägga väldigt olika saker så varför försöker du skriva andra på näsan genom att tolka det med dina snäva glasögon?

TS = Raidersson. I fall du fortfarande inte förstår vad han menar, föreslår jag att du läser alla hans inlägg igen. Inte speciellt svårt.
Citera
2013-02-06, 16:51
  #1128
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Djupfrys
Nä, jag förstår inte heller hur jämställdhet har med saken att göra, därför som jag frågar?

Självklart lever många par ihop hela sitt liv, men det finns också många män som skiljer sig och skaffar en yngre fru. Inte för att man har något emot den första utan mer för att en yngre kvinna är mer attraktiv, så slipper man att käka Viagra.

Jag tycker att det känns som en plan som passar mig, varför skulle det vara något konstigt?

Jo visst finns det de som skiljer sig och en del skaffar en yngre parter. Andra jämngamla. Och andra återigen en äldre. Det ser ju lite olika ut. I alla fall är ålderskillnaderna oftast inte så stora men det är ju inte jätteovanligt att de är tio år eller så ibland. Ganska sällan tjugo år. Ännu mer sällan fyrtio år.

Hursomhelst går det inte att säga att alla föredrar en tjugoåring före en fyrtioåring.

Citat:
Ursprungligen postat av ManManne
TS = Raidersson. I fall du fortfarande inte förstår vad han menar, föreslår jag att du läser alla hans inlägg igen. Inte speciellt svårt.

Vem bryr sig vad Raidersson menar eller inte menar?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in