Citat:
Ursprungligen postat av DetVarTypisktJu
Nej tråden handlar inte om att analysera vad män eller kvinnor föredrar. Det är en självklarhet. Vårt samhälle är sprängproppat med bevis på både allomfattande instinkt och en oooo så subtil "preferens". Med onus på hur män då väljer unga kvinnor.
Tråden handlar om konsekvenser för jämlikhet angående denna självklarhet. Naturligtvis är det ett undvikande av debatt om man förnekar antingen instinkt eller preferens -- och sen båda. (Märk att skillnaden på instinkt och beteende egentligen är irrelevant för jämlikhetsaspekten, trådens ide.)
Frågan är om män och kvinnor tänder på yngre och om det är ett problem för jämställdheten.
Då bör man ju rimligen kunna diskutera de frågor som ställs i trådstarten. Och svaret som tycks göra en del utom sina sinnen är att alla män föredrar inte alltid en kvinna på tjugo före en på fyrtio.
Svårare än så är det inte, men det är lite roligt att se hur upprörda en del tycks bli. Har dock svårt att förstå varför man måste förneka fakta för.