2013-01-25, 09:22
  #25
Medlem
ktorums avatar
Bra där och grattis!
Citera
2013-01-25, 09:38
  #26
Medlem
WaS-ToYs avatar
Tack så mycket

En rätt tydlig indikation på att jag gör rätt känns det som (trots bruten tå och därmed lite inskränkning i motionerandet) och eftersom jag inte har mängder som ska bort så känns ju målet inte allt för avlägset. Sen när jag nått det så lägger jag nog om träningen lite igen och fördelar motion och viktträning mer jämnt igen
Citera
2013-01-25, 10:15
  #27
Medlem
ktorums avatar
Härligt! Finns inget bättre kvitto än när man ser med egna ögon på en våg att ens egna metoder fungerar!
Hoppas tån kryar på sig snabbt!
Citera
2013-01-25, 21:22
  #28
Medlem
WaS-ToYs avatar
Kvällspasset blev 20 minuter på löpbandet och tån ömmade iofs, men inte mer än att det funkade utan att göra snoront Firade inköpet av en ny sport-bh med att sätta pb i både benpress (82 kg) och i bänkpress (40 kg) med 10 x 2 reps dessutom

Jobbkväll i morgon, så blir bara ett pass på förmiddagen och sen vilodag söndag
Citera
2013-01-28, 22:23
  #29
Medlem
WaS-ToYs avatar
Blev bara ett pass idag, 40 minuter på löpbandet och här på kvällen så infann sig lite feber, så har bara tagit det lugnt och håller en tumme för att det är nått snabbt övergående, men har en del arbetskamrater som tydligen är jätteförkylda så det skulle inte förvåna mig om det än nån av dem som smittat ner mig med deras skit
Citera
2013-02-03, 23:16
  #30
Medlem
WaS-ToYs avatar
Från och med i morgon så blir det mindre motion och mera viktträning, har gått ner ytterligare 1 kilo och nu är det dags att bygga lite muskler känner jag och alltså ändra kosthållningen så att jag får i mig mer protein och kolhydrater, men kommer ändå inte att ligga på ett överskott.
Citera
2014-01-19, 15:35
  #31
Medlem
WaS-ToYs avatar
Ja här inne hart jag varit kass på att uppdatera, men jag får skylla på apmycket jobb och att ryggen varit bråkigare än på väldigt länge under ganska lång tid, men efter att ha kört väldigt skonsam ryggträning + simning ett tag så är jag åter på banan igen och gjorde första gympasset på flera månader idag och då blev det en favorit - Benträning men jag tog det rätt lugnt så avslutade passet med 10 reps på 101 kg.

Viktmässigt har det tack och lov inte varit någon katastrof, bara +3 kg och jag räknar med att dessa trillar av relativt snabbt nu när jag kan träna igen
Citera
2014-01-19, 22:17
  #32
Medlem
WaS-ToYs avatar
Har klurat lite här under dagen som gått sedan jag var på gymmet och jag skulle vilja "maximera" min träning på något vis, men de förutsättningar jag har är kanske inte så optimala för det med tanke på ryggen då? Även om den inte blir sämre så kan den ju vara nog så besvärlig

Är rätt säker på att jag skulle orka mer rent fysiskt egentligen men har svårt för att pressa mig till det yttersta, speciellt om ryggen är stel och besvärlig, som den ju är lite nu och då men faktum är att den blir ju inte sämre annat än kortvarigt om jag överbelastat den och frågan är ju hur länge (om nånsin) det skulle ta innan den/jag har vant mig vid en sådan träningsregim och hur illa den kan vara under den tiden?

Hade gärna velat ha nån träningskompis ibland.. Förutom att det är lite roligare med sällskap så man kan ju pusha varandra när det känns motigt, men nu har jag inte det så hur fasiken motiverar jag mig för att trycka på mer så att säga?

Att det sitter i skallen är jag väl medveten om efter alla år med ryggen "i bakhuvudet" under träning, men det känns lite som att Vad är det värsta som kan hända om jag tränar mer/hårdare/tyngre?
Citera
2014-01-20, 22:50
  #33
Medlem
WaS-ToYs avatar
Magdag idag och innan träning så blev det bild 1 från resan till en mer fit WaS-ToY igen. ska försöka komma ihåg att ta ny bild i af 1 gång/månad så att man ser om något händer med kroppen.

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/197/k37v.jpg

Har ju som sagt lagt på mig en del under träningsuppehållet och som syns så hör jag till skaran kvinnor som får hullet direkt på magen. Bekymrar mig inte om det, för den kommer ju att bli fastare när fettet börjar försvinna.

Fokus i träningen kommer under denna tid ligga på ren styrketräning och inte så mycket på kondition men jag värmer alltid upp ca 20 minuter på löpbandet för att få upp pulsen lite inför varje viktpass, så lite sånt blir det ju också.

Tänker inte väga mig i parti och minut, utan det får bli i samband med fotande och startvikten ligger på 60 kg och jag har inga planer på att gå ner max 5 av dessa. Målet är att få en starkare och fastare kropp och komma i hyfsad form igen
Citera
2014-01-20, 23:15
  #34
Medlem
LabiSiffres avatar
Tycker din kropp ser bra ut, speciellt för att vara 40 år gammal (jag kollade bilden innan jag läste ditt första inlägg och hade nog gissat på runt 20 år).

Ska inte försöka låta viktig men 20 min på löpbandet för att få upp pulsen låter onödigt, speciellt när du inte behöver hög puls för att lyfta skrot.

Ett ganska enkelt knep som funkar för mig för att få lite mer motivation är att trycka in hörlurarna och sätta igång nån musik med lite attityd, driv, röj. Ja något med mycket energi i, värt att testa
Citera
2014-01-20, 23:21
  #35
Medlem
WaS-ToYs avatar
Det tar jag som blir 42 om några månader som en komplimang, så tackar

Har alltid musik i öronen när jag tränar, det är nästan "ett måste" och kanske är uppvärmningen onödig, men för mig känns det bra att få igång kroppen lite innan jag börjar träna med vikterna och om inget annat så blir jag lite mindre stel i ryggen under resten av passet
Citera
2014-01-20, 23:30
  #36
Medlem
LabiSiffres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WaS-ToY
Det tar jag som blir 42 om några månader som en komplimang, så tackar

Har alltid musik i öronen när jag tränar, det är nästan "ett måste" och kanske är uppvärmningen onödig, men för mig känns det bra att få igång kroppen lite innan jag börjar träna med vikterna och om inget annat så blir jag lite mindre stel i ryggen under resten av passet

Har du "rätt" musik då? Kör vidare med uppvärmningen dådå, du verkar ha koll på läget
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in