Citat:
Ursprungligen postat av RosaRosaRosaRosa
Spelar du eller? Det har framförts åtskilliga spekulationer om att han måste lida av psykisk sjukdom, uppmaning att slänga sig framför tåg, hans bostadsområde har nämnts, hans familj har nämnts, hans journalistkompis Struwe har dragits in. Därtill har han kallats det mest avskyvärda och flasbackarna betett sig som hyenor mot ett skadat byte.
Det är skrämmande att du inte själv inser att detta är ett skolexempel på häxjakt, oavsett vad man anser om hans tilltag och mediagärning.
Jag gissar att de dagliga häxjakterna som folk utsetts för av vår regimlojala massmedia, politiskt tillsatta pseudovetare, statligt finansierade intresseorganisationer inför miljoner medborgare p.g.a. att de ifrågasätter något av de beslut som regimen tar eller sanningshalten i den statligt subventionerade och sanktionerade ideologin, inte alls får del av dina krokodiltårar. Det kan ju verka märkligt, då en flashbacktråd knappast på något sätt är jämförbart med den statligt sanktionerade förföljelsen av enskilda med hjälp av alla politiskt styrda offentliga institutioner till en kostnad av många miljarder kronor årligen, men min erfarenhet av er regimlojala är att ni ser maktens övergrepp på enskilda individer som något självfallet och gott, medan vanligt folks granskning och kritik på nätet av de lurendrejare som upprätthåller systemet skall helst stoppas.
I förbigående: Hur vore det om alla de svenska pseudovetare som har ersatt större delen av den svenska forskningen och offentliga samtalet skulle hålla sig till att förtala, ljuga och syssla med historierevision kring Sverige och svenskarna, om det nu verkligen är det svenskarna önskar? Vad är det för djävla stil av den avhandlade klappmongot att skriva ovetenskapliga och historierevisionistiska hatpamfletter mot Finland och finnarna? Glöm inte att den svenska regimen har i stort sett lagt ned det nationella försvaret. Fortsätter de lögnaktiga hatkampanjerna mot Finland och finnarna (det har ju varit flera stycken i t.ex. svensk massmedia under de senaste åren), så kanske ni en morgon är tvingade att stiga upp och gå till ert nya jobb som slav vid malmbrytningen eller skogsröjningen under era nya finska herrar.
I och för sig...att hela tiden bli tillsagd hur ni skall leva, att härskarna tar det mesta av värdet av det ni producerar och ger det till andra, samt att alla får ett arbete...är inte det idealsamhället för majoriteten bland etniska svenskar? Speciellt om finnarna tillsätter några icke-vita som står för vaktandet och utdelandet av bestraffningar? I så fall lär ju de flesta svenskar tävla om vem som kan vara vakterna mest till lags, samt förnekar existensen av alla fysiska straff, eller ger de straffade skulden för dem. Möjligtvis kan den ökade intellektuella friheten, då svenskarna i sin nya roll som slavar slipper höra från morgon till kväll vad de skall tycka och tänka, och t.o.m. får hysa vilka åsikter och uppfattningar de vill, samt dessutom uttala dem högt (fast inte under arbetet, givetvis), kanske framstå som skrämmande för gemene svensk? Jag undrar om inte de flesta svenskar skulle känna något som liknar torgskräck? Eller kanske skulle de känna något liknande som de djur som har varit inlåsta hela sitt liv och plötsligt ställs inför en öppen utgång mot världen utanför gör, när de står och tittar ut mot friheten, men inte vågar stiga ut? Nåja, det sistnämnda får i så fall utgöra straffmomentet för alla lögner och allt förtal.