Citat:
Ursprungligen postat av lapparna
Jag har hunnit lyssna på det nya albumet ca 15 gånger nu, första gången jag hörde albumet så var jag lite besviken faktiskt, det var inte riktigt nordman kändes det som. Den växer ju mer man lyssnar känns det som. Nu gillar jag den. Jag måste säga att jag gillar "Herr Olof och havsfrun", Håkan sjunger så grymt skönt på den låten samtidigt som texten är grym.
Måste säga att jag inte gillar killen som kommer in i slutet på låten "Mitt i en korsväg". Det känns bara helt fel.
Jag är lite besviken på nya skivan. Jag förstår om många andra gillar den för den är ju packad med trallvänliga melodier. Men det kanske just är det som är problemet. För mycke gladlynta poplåtar som låter ganska lika. Intressantast blir de mer udda spåren där man drar ner tempot. Men nej, det blir för mycke av samma vara och Py bäckman som nu är tillbaka som textförfattare presterar dessvärre inte specielt bra, iaf inte med tanke på vad hon gjort innan. Ju mer jag lyssnar på de två första plattorna desto mer blir det tydligt att de blir omöjliga att överträffa. Melodierna som verkligen lät unika och de fantastiska texterna. Wester kör på så säkra kort att jag börjar undra om han någonsin kommer kunna komponera sådär bra låtar igen.
Olof och havsfrun som du säger är en av favoriterna men de är ju också en tolkning och inget de skrivit själva. Dock en otroligt bra sådan. Jag skulle vilja se en hel skiva där Nordman bara tolkar gamla klassika låtar den tiden. De hade blivit väldigt bra tror jag.