Klockren trådstart som beskriver mitt framtida förhållande med tjejen i mitt liv. Skrev till henne nyss:
Citat:
Jag - Du och jag om två år?
https://www.flashback.org/t2004684
Hon - Haha!
Erkänn. Du som skrivit den.
Jag - Hahaha
Nej, men klockren
Hon - Galet. Du borde kontakta killen. Vi är säkert tvillingsjälar
Jag och hon var tillsammans i nästan ett år för två år sedan. Flyttade sedan utomlands och har varit borta, men har under delar av den tiden haft någon form av öppet distansförhållande.
Både hon och jag vet, och har pratat om, att hon inte är intresserad av sex. Det funkade bra i början och då vi har träffats, dock har det varit sällan, så lite nykära har vi varit. Jag själv har väl en ganska hög libido, men trots att jag hoppas på att en dag vara med henne igen så vet vi att vi kommer ha samma problem som du har nu, ts.
Jag har även också börjat träna ganska seriöst, så kanske blir det samma sak där om två år som för er. Jag har ett ganska stort behov av bekräftelse, förmodligen pga ett halvkasst självförtroende, och har klagat en del över att hon inte "visar" sin kärlek på det sätt som jag behöver, trots att jag egentligen vet att hon älskar mig.
Jag har egentligen inget råd till dig då vi inte är där än, men vi har varit ganska öppna och pratat om det kommande problemet, så kanske hjälper det i framtiden på något outgrundligt sätt.
Snacka med tjejen och förklara. Är det för jobbigt och ni inte löser det så försök gå vidare. Det är bättre än att vara fast i ett miserabelt förhållande.