Citat:
Ursprungligen postat av wääuu
Vad står LC för? Licuid Cromatograph? (nä jag är inte bra på Engelska).
Jag är inte så påläst om spekrometri, jag vet att Masspektrometrar slår sönder molekylerna på nåt vis och genom masstalet och magin räknar ut vilket ämne det är (paradiset). Jag har hört om NMR men vad står det för. Jag ska Googla när jag ätit, men nu nöjer jag mig med att fråga vår kära Kemistudent (?).
LC står för liquid chromatography (ja, du var ganska nära). LC-MS-tekniken är ganska ny och på en del sätt vädligt annorlunda GC-MS.
En masspektrometer joniserar den aktuella molekylen, vilken sedan förblir intakt eller faller sönder i ett laddat och ett oladdat fragment (enligt vissa särskilda mekanismer). Massan hoss jonerna mäts sedan, och man kan få ett hum om hrudant molekylen ser ut. Jättetjocka databaser kan göra mycket av jobbet åt en, men inte riktigt allt. Exempelvis är det svårt att särskilja de olika diklorbensenisomererna med MS.
NMR står för nuclear magnetic resonance och är organkemistens bästa vän. Direkt efter varje syntessteg tas ett NMR-spektra upp för att se vad som bildats (vilket iofs inte bör vara någon överraskning, men ändock!). Kärnmagnetisk resonans kan vi översätta det till och jag vet inte riktigt hur jag ska förklara det enkelt. Man uppmäter detta för kol-13 och vanliga vätekärnor (vid olika frekvenser). Man får ett hum om hur många "olika" kol som ingår i föreningen samt deras omgivning. För vätena kan man säga hur många vätegrannar de har och säga mycket om deras omgivning. Mycket användbart! (och bitvis jäkligt jobbigt för en stackars student som mig att försöka lära sig tolka...)