Citat:
Ursprungligen postat av Fenjal888
Jag tycker utrensningen är bra, det finns många pinsamma exempel på SD-gubbar som pratat öppet om "blattar" och skit.
Ja för det är ju fruktansvärt om någon företrädare för SD använder ordet "blatte", sådant är helt oacceptabelt. Det är däremot inte fruktansvärt och oacceptabelt att ha en man som Tommy Hansson i partiet och låta denna man driva SD-kuriren. Nigga please
Citat:
Självklart vill inte JÅ lite ett mer mainstream parti för det utan bara bli av med pinsamma utlåtanden (som alla partier har mer eller mindre).
Svamlet om "öppen svenskhet" är onekligen ett pinsamt uttalande från en person som kallar sig nationalist. Kanske bör Åkesson utesluta sig själv?
Citat:
de gör allt de kan för att sno röster från SD.
Att försöka "sno" röster från andra partier är ganska vanligt inom partipolitiken.
Citat:
Det enda SvP gör är att gynna invandringen genom att pissa mot SD.
Så ett parti utan makt som vill begränsa invandringen mer än SD, som har makt, gynnar alltså invandringen?
Citat:
hoppas ni vaknar upp och inser att vi måste samlas i ett parti (som är i riksdagen).
Resonerade du likadant 2009?
Citat:
Ursprungligen postat av The-Wise-Gentleman
Då få SvP ta han om personer som gör dåliga uttalanden i media och inte kan försvara sig.
Återigen: Babblet om en "öppen svenskhet" är också ett dåligt uttalande.
Citat:
Hör jag ett sjunkande skepp någonstans?
Om något så är SvP på uppgång.