För mig är det självklart att rösta SvP 2014, den enda gemensamma nämnaren i vårt ultraindividuella och sekulariserade samhälle att bygga en nationell identitet på är etniciteten. Till och med denna invandrare som reste kring alla Svea rikes länder, kunde bara hitta etniciteten som sammanhållande faktor, trots att han så gärna ville hitta något som understödde ett liknande system som Sverigedemokraterna förespråkar, där nationaliteter och identiteter kan bytas som en t-shirt:
http://debatt.svt.se/2012/06/06/nationell-gemenskap-en-t-shirt-snarare-an-en-tatuering/
Citat:
Det fanns dock en sak som majoriteten av de jag mött har haft gemensamt, detta oavsett födelseort eller land, hårfärg eller hudfärg. De har haft en gemensam tydlig bild av vad som kännetecknar en svensk – de fysiska egenskaperna – och vad som kännetecknar svenskheten – de psykiska egenskaperna hos de som uppfattas som svenskar. En svensk beskrivs utifrån fysiska egenskaper. Blond, ljus, lång. Och svenskheten beskrivs utifrån begrepp som saklig, reserverad, pålitlig, modern, rationell, avvaktande mot det främmande och ordningsam.
Några i tråden påstår att SvP är utopiska, jag tycker tvärt om man är mycket tydliga med vem som kan vara svensk och detta är realistiskt och genomförbart. Tvärt emot Sverigedemokraternas "öppna svenskhet" där det råder ytterst dunkla budskap vad som egentligen gäller, tydligen går det att vara både invandrare och muslim enligt Sverigedemokraterna:
http://www.friatider.se/sd-utesluter-kontrajihadist
Citat:
– De två uttalanden strider mot den demokratiska principen, religionsfriheten och mot Sverigedemokraternas program och det är ett sådant kraftigt övertramp så det var glasklart för mig att lägga ett uteslutningsärende mot honom, säger SD:s gruppledare i Gävleborg, Roger Hedlund, till Ekot.
Angående rädslan för hemskheter som repatriering så är det något västerländska liberaler och "demokrater" sysslat med tidigare utan större betänkligheter och debatt:
http://en.wikipedia.org/wiki/Repatriation_of_Cossacks_after_World_War_II
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Keelhaul
Den västerländska "demokratin" är idag ett skämt där floskulös och substanslös enfald ständigt kännetecknar den offentliga "debatten", där någon kamp eller avgörande skillnader i det politiska systemet ej föreligger, detta läste jag senast idag i lokalblaskan:
Citat:
Behåll rutavdraget och sänk skatten för sjuka, pensionärer och arbetslösa. Det föreslår Leif Pagrotsky som utrett Socialdemokraternas framtida skattepolitik.
I övrigt förordar han inga radikala förändringar av skattesystemet, skriver Dagens Nyheter som tagit del av förslaget som lämnas till partiledningen inom kort. Jobbskatteavdraget bör inte rivas upp och Pagrotsky anser inte att fastighetsskatten eller förmögenhetsskatten bör återinföras. (TT)
Det största "oppositionspartiet", förespråkar i stort sett status quo, arga vänsterjournalister brukar ivrigt kritisera USA's brist på demokrati, men sanningen är att Sveriges situation idag är minst lika illa, man kan då inte hänga upp sig på mytologiserade och helgonförklarade statsskick, utan se situationen som den är.
Svenskarna som folkgrupp är splittrad, styr inte längre över sitt sociala eller ekonomiska öde, utvecklingen går nu fruktansvärt fort, EU kollapsar, invandringen ska ökas oavsett till vilken kostnad, ekonomiskt moras och fullständigt moraliskt och kulturellt förfall i samhället. Vi närmar oss mycket snabbt en situation där "budgettak", "ansvar", "demokrati", "värdegrund" och liknande floskulöst avfall till retorik blir mycket lite värd. I en sådan situation kan man inte sätta sin tilltro till fjäskande populistpartier som slickar det onda systemets hand.
SvP har brister, man rekryterar ibland mycket tveksamt människomaterial, partiets handlingsprogram är på tok för kort, man saknar en ekonomisk politik, man förbättrar sig hela tiden men har fortfarande mycket bagage från 90-talets nationalism som skrämmer bort folk.
Dock trots alla tveksamheter, vill du avveckla mångkulturen totalt och på riktigt ta tag i invandringsproblematiken finns bara Svenskarnas Parti. Det handlar inte enbart om antal röster och om att vinna, utan att förflytta tolkningsföreträdet i samhället för vad man kan diskutera och vad som är politiskt gångbart.