Citat:
Ursprungligen postat av Wildis
Någon som vet ifall man hört av biomamman igen?
Min åsikt är annars att den så kallade "Adam" i Debatt har fuckat upp er alla. Man såg ju för fan på honom att han satt och drev med hela Sverige, "tyvärr har jag glömt mobiltelefonen hemma där jag spelat in samtalet med Haddiles mamma", nämen, vilket sammanträffande

Tror inte ett skit på att han lämnat en massa info till socialtjänsten om Haddiles mammas adress etc och om han nu hade med sig en väska till Debatt med information om Haddiles mamma (vilket han påstod) varför bad ingen att få titta i väskan?
Fick han betalt för spektaklet för att få till ett "scoop" eller var det någon slags kupp och experiment för att visa hur snabbt man kan svänga opinionen ifrån migrationsverkshat till socialtjänsthat?
Herregud...,som sagt var är nu biomamman? Borta, eller hur...?
Socialtjänsten bekräftade att "Adam" hade varit i kontakt med dem, tror det var i Efter 17 dagen efter Debatt-sändningen. Detta har alltså bekräftats. Socialtjänsten kunde inte fortsätta ljuga. Socialstyrelsen granskar ärendet nu.
Att Eftersnack enbart kom till en telefonsvarare på en skola i Alger när de ringde efter 23:00 bekräftade att mamman har koppling till skolan, vilken jag antar var stängd vid den sena tidpunkten. Aftonbladet ringde upp mamman på samma nummer dagtid nästa dag, och fick svar. Var det i Eftersnack som väskan togs upp? Såg bara SVT debatt på tv.
Om man inte kan acceptera att "den andra sidan" (en representant för den biologiska mamman) fick komma fram, ligger konspirationsteorier tydligen nära.
AA (eller AN som han heter) varit mycket i kontakt med ett rätt stort antal myndighetspersoner i Sverige rörande Haddile. Ansikte mot ansikte för två år sedan. Inte för 20 år sedan. Så människor som på olika vis har arbetat med honom borde minnas.
Han närvarade vid lvu-förhandlingen -10, där socialtjänstens representanter, förvaltningsrättens domare och ledamöter m fl träffade honom/såg hans ansikte/hela mannen och hörde hans röst. Han satt häktad vilket innebär att ett antal poliser, kriminalvårdspersonal, hans försvarare m fl träffade honom/såg hans ansikte/hela mannen och hörde hans röst. Lågt räknat minst två från soc, minst fyra som dömde i lvu-målet, minst ett dussin kriminalvårdare, 2-4 poliser/förhörsledare, offentlig försvarare + Haddiles dåvarande ombud.
Totalt som minst 22 (-24) myndighetspersoner bara där. Dessutom har han träffat minst hälften så många rörande Haddile och sin egen situation vid sitt eget asylärende då han första året stod som far till flickan i svenska register.
Allra dessa minst 33 personer som har haft med honom att göra i sina yrken. Hade bara EN av dessa sett på tv eller på fotona i kvällspressen att det var en annan man än mannen som personligen närvarade vid lvu på Haddile, eller som satt häktad, i förhör, på asylmöten. Då hade den personen, eller flera av dem, möjligtvis samtliga, kontaktat media och Aftonbladet hade smällt upp den bredaste, fetaste och längsta artikeln på ettan och löp "Adam var en bluff!". Säkert som amen i kyrkan!