2012-09-13, 11:33
  #1225
Medlem
Den frågan polisen bör ställa sig är: Varför tog sig mördaren/mördarna besväret att åka till familjesemestern i Frankrike och mörda hela familjen när dom lika gärna hade kunnat skjuta pappan på vilken plats som helst i England? I hans bil? Bränt ner deras hus? Vad som helst. Dom hade kunnat skjutit honom på vilken väg eller parkeringsplats som helst. Så mycket enklare och om dom bara hade varit ute efter pappan så hade dom bara skjutit honom. Och ingen annan.

Det finns nåt motiv varför det blev på deras familjesemester och hela familjen och barnen som blev nästan mördare. Något väldigt, väldigt personligt. Ett svartsjukedrama tänker jag?
Citera
2012-09-13, 11:37
  #1226
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av johannahej
Varför skulle yrkesmördare göra sig besväret att åka till familjens semesterresa i Frankrike och dessutom döda/försöka döda hela familjen? Så agerar inte dom. Varför inte bara göra det i England och göra på det enklaste sättet? Och endast pappan om det nu var honom man var ute efter. Vilket besvär dom gjort sig här att "följa med" familjen på semestern.. Så omständigt.

Detta är personligare. Det är personligt det här. Dels att dom blir mördade på sin familjesemester. Familjesemester = Helig stund för alla familjer. Dels att hela familjen blir offer. Det är något personligt. Det är dessutom ett övervåld i form av väldigt många skott. Så agerar inte heller yrkesmördare. Dom gör så lite skada som möjligt. Här har man matat in skott = Personligt.

Jag tycker du drar lite märkliga slutsatser minst sagt.
Vadå "följa efter"? Hur menar du? Det finns väl inget som säger varifrån mördaren kom. Mördaren kanske inte alls kom ifrån UK. Att det hände just på den här platsen finns det många teorier om, men om vi till exempel antar att Sylvain Mollier var inblandad så är det inte alls konstigt.

Sedan det här med "personligt". För det första har polisen ganska bestämt sagt att detta är utfört av proffs. Även svenska experter har haft samma uppfattning. Just sättet att döda med några skott i kroppen och 1 i huvudet verkar vara militär standard om man vill vara säker på att personen dör.
Varför skulle en yrkesmördare göra så lite skada som möjligt? Det viktiga är att personen dör. Om han agerar i en trängd situation där det finns människor runt om så är det klart att han inte står och matar skott, men detta skedde ute i skogen.
Citera
2012-09-13, 11:39
  #1227
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av johannahej
Den frågan polisen bör ställa sig är: Varför tog sig mördaren/mördarna besväret att åka till familjesemestern i Frankrike och mörda hela familjen när dom lika gärna hade kunnat skjuta pappan på vilken plats som helst i England? I hans bil? Bränt ner deras hus? Vad som helst. Dom hade kunnat skjutit honom på vilken väg eller parkeringsplats som helst. Så mycket enklare och om dom bara hade varit ute efter pappan så hade dom bara skjutit honom. Och ingen annan.

Det finns nåt motiv varför det blev på deras familjesemester och hela familjen och barnen som blev nästan mördare. Något väldigt, väldigt personligt. Ett svartsjukedrama tänker jag?

Att utföra det i England kan ju bero på att den som ev. beställt mordet vill dra bort misstankarna ifrån just England om beställaren bor där själv....
Citera
2012-09-13, 11:41
  #1228
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Jag är nu osäker på att takräcket är ett cykelställ. Det kan teoretiskt ha varit förvaringsrör.

Här är några bilder:
Al Hillis bil: http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2012/09/08/article-2200388-14DEF9C4000005DC-848_638x624.jpg

En typ av takcykelställ: http://www.e90post.com/forums/attachment.php?attachmentid=713689&d=1340877211

Bil med cyklar: http://i218.photobucket.com/albums/cc240/brycey1978/ac191a4a.jpg

Detta är en typ av förvaringsrör: http://www.thesitebox.com/van-vault-tube-metal-4m-pipe-carrier.aspx

Vad är mest troligt?

Ser väl mer ut som förvaringsboxar speciellt lämpade för metallrör eller liknande.

Någon var inne på att det var till förvaring av rördelar till ett förtält vid camping, någon annan att de passade i formatet för de stavar med zirconium till kärnkraftsverk, som framställdes vid fabriken där fransmannen var anställd.
Citera
2012-09-13, 11:42
  #1229
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ThomasE-son
En sak jag funderar på (eller en av flera) är varför alla satt i bilen?

Allt tyder på att det var endast en mördare. Kanske var flera närvarande, men endast en person sköt. Dessutom vet vi att alla vuxna sköts med flera skott. Vi vet inte i vilken ordning de sköts, men varför försökte inte de andra fly. Från det att den första vuxna skjuts till dess att den sista vuxna skjuts måste det ju ändå vara fråga om minst tiotals sekunder. Inte så mycket, men definitivt tillräckligt för att förstå vad som kommer att hända om man sitter kvar. Ändå verkar alla sitta snällt kvar på sina platser och vänta på att bli skjutna?

Har du hört talas om uttrycket "förstenad av skräck"? Tyvärr ofta en reflex att i svår chock bli "frusen" i kroppen och inte förmå röra sig. De kan oxå ha bönat och bett för sina liv och trott sig kunna övertala.
Citera
2012-09-13, 11:43
  #1230
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av johannahej
Även den 7-åriga flickan. Där stämmer det inte. En yrkesmördare börjar inte mata in skott för att sedan upptäcka att "oj, nu tog visst skotten slut här nu får jag nog slå ner dom istället". Såna misstag gör inte ens en nybörjare i dom kretsarna. Har man planerat det här dådet så har man också sett till så skotten räcker för alla.

Ger man sig på barn är det alltid något personligt.

Ville man åt pappan varför då ta såna risker att döda en hel familj? Om nu inte familjen visste något känsligt. Men knappast gjorde väl barnen det. Nej, jag tror det är något annat. Hade dom varit ute efter pappan så hade dom bara dödat honom och på ett annat sätt. Ville dom att pappan skulle lida av att bli av med sin familj och sina barn så kan han ju ändå inte lida nu när han är död. Så vad tjänar det till att åka ner på deras familjesemester och döda hela familjen om man bara ville "tysta" pappan? Det stämmer inte.

Att man ger sig på barnen kan ju styrka arvsteorin, men frågan är ju då varför man lät ett barn leva.
Citera
2012-09-13, 11:52
  #1231
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Jag är nu osäker på att takräcket är ett cykelställ. Det kan teoretiskt ha varit förvaringsrör.

Här är några bilder:
Al Hillis bil: http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2012/09/08/article-2200388-14DEF9C4000005DC-848_638x624.jpg

En typ av takcykelställ: http://www.e90post.com/forums/attachment.php?attachmentid=713689&d=1340877211

Bil med cyklar: http://i218.photobucket.com/albums/cc240/brycey1978/ac191a4a.jpg

Detta är en typ av förvaringsrör: http://www.thesitebox.com/van-vault-tube-metal-4m-pipe-carrier.aspx

Vad är mest troligt?

Cykelhållare är det mest troliga. Förmålet i på BMW:n sitter fast i änden som cykelhåller gör, medan ett förvaringsrör sticker ut en bit efterom den har en öppningsbar front. Dessutom har vi vittnesuppgifter som talar för att det är en cykelhållare.

Den här modellen är nästan identisk med den som sitter på bilen:
http://powerandplay.com/truck_accessories_parts/Thule_Core_518/Thule_Core_518.jpg
Citera
2012-09-13, 11:56
  #1232
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Batuta
SSTL, som Al-Hilli arbetade för, ska alltså leverera avancerade satelliter till Kina med civilt syfte, en order som godkänts av brittiska regeringen. SSTL utvecklar high-end satelliter till lågpris.


Elekta utvecklar och tillverkar medicinsk laserutrustning, som ska säljas till Kinas armésjukhus.

SSTL ägs i sin tur av EADS, som vi dag kan läsa om:


http://www.di.se/artiklar/2012/9/12/europeisk-forsvarsjatte-pa-gang/

Al-Hilli besatt kunskaper som rimligen bör kunna ha stort militärt intresse. Då han arbetade på företag som levererade till kineserna, låter det som kineserna inte skulle ha något intresse av att likvidera Al-Hilli. Att medicinsk laser har någon betydelse för militär teknologi låter f ö något tveksamt, men vem vet.

Ville någon döda Al-Hilli för att hans kunnande var unikt på något sätt, eller avgörande för utvecklingen av satelliter etc, borde man valt ett betydligt enklare tillvägagångssätt än att slakta en hel familj i franska alperna. Gör konkurrenter inom samma branch osannolika, detta borde heller inta vara ett bärande motiv för en säkerhetstjänst ( de hade då valt en smidigare metod om endast Al-Hilli var måltavlan)

Om RAF-cyklisten på något sätt varit inblandad i utvecklandet av stridsflygplan, som exempelvis testpilot, vore det ett högintressant spår. Al-Hilli har jobbat med Airbus som ägs av giganten EADS, vilka även utvecklar nya stridsflygplan. Lite långsökt än så länge.

De satelliter som Al-Hilli varit med att utveckla borde vara mycket intressanta för en militärt aggressiv stat med begränsad såväl ekonomi som egen forskning. Finns några att välja på, som skulle vara intresserade att köpa information.

Handlar det om industrispionage av civil eller militär inriktning, är det inte bara att beakta vad personerna besitter för egna kunskaper, utan också vilken information de har tillgång till. Som en fransk metallurg eller en Al-Hilli kan komma över på sina arbetsplatser.

--------------


RAF-cyklisten har varit i England efteråt, vilket får förklara att han inte ännu deltagit i någon rekonstruktion. Man vet nu åldern, och brittisk press vill inte gräva i hans identitet:


Man undrar vem av de fyra som avses med:



http://www.dailymail.co.uk/news/article-2202149/France-shooting-No-motives-suspects-investigation-TEN-YEARS.html

En foliehattsteori som får läggas i en spoiler:

--------


Frågan är varför Al-Hilli av allt att döma åkt till en avlägsen vändplats i franska alperna för ett troligt möte. Och varför, och hur, någon kände till detta och sköt hans familj samt fransmannen av något syfte. En säkerhetstjänst som fått information att han sålde eller förmedlade industrihemligheter med militärt intresse, till någon suspekt nation i Mellanöstern ?

Nej jag kan heller inte se att en medicinsk laser skulle ha nån användning ihop med sateliter. Men i pressreleasen så skriver Elekta att kinesiska armen ska köpa in lasrarna för att behandla cancer på sina soldater. Det tycker jag låter långsökt, om en soldat får cancer så blir han väl sjukskriven och behandlad på vanliga sjukhus. Om de nu inte vill dölja att soldaterna får cancer av strålning i tjänsten förstås-
Laser är laser och fungerar på samma sätt oavsett användningsområde. Det är bara effekt och medium som skiljer. Så att utveckla laser för andra ändamål än för behandling av cancer är nog ett inte alltför stort steg. Jag har själv arbetat med tekniken en tid. Hoppas jag får lite mer info om Al-Hills arbete med Elekta.
Citera
2012-09-13, 12:00
  #1233
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av johannahej
Den frågan polisen bör ställa sig är: Varför tog sig mördaren/mördarna besväret att åka till familjesemestern i Frankrike och mörda hela familjen när dom lika gärna hade kunnat skjuta pappan på vilken plats som helst i England? I hans bil? Bränt ner deras hus? Vad som helst. Dom hade kunnat skjutit honom på vilken väg eller parkeringsplats som helst. Så mycket enklare och om dom bara hade varit ute efter pappan så hade dom bara skjutit honom. Och ingen annan.

Det finns nåt motiv varför det blev på deras familjesemester och hela familjen och barnen som blev nästan mördare. Något väldigt, väldigt personligt. Ett svartsjukedrama tänker jag?

Svartsjukedrama, det var något nytt. Vem skulle vara svartsjuk på vem? Paret al Hillis äktenskap verkar ha varit väldigt lyckligt enligt grannarna i alla fall. Dessutom dödades ju både mannen och hustrun plus svärmor och en cyklist. Inte vanligt i svartsjukedramer.

Vad är det som säger att endast Saad al Hilli var den dom var ute efter? Bränna ned hus är extremt oprofessionellt.

Detta med barnen är också märkliga argument.
"Varför skulle man låtit det lilla barnet leva?": Kanske för att mördaren inte såg det eller för att det inte var intressant.
"Varför slog han det större barnet?": Ja vad skulle han annars ha gjort om han inte ville döda. Han kanske hoppades att barnet skulle få minnesförlust. Det finns hur som helst ingen anledning att utesluta yrkesmördare baserat på detta.

Du verkar tro att yrkesmördare är någon sorts hjältar som aldrig gör fel.
Citera
2012-09-13, 13:05
  #1234
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Batuta
Ser väl mer ut som förvaringsboxar speciellt lämpade för metallrör eller liknande.

Någon var inne på att det var till förvaring av rördelar till ett förtält vid camping, någon annan att de passade i formatet för de stavar med zirconium till kärnkraftsverk, som framställdes vid fabriken där fransmannen var anställd.

Vittnet från campingen sa att de hade en mountainbike på taket, ska se om jag hittar källan.
Citera
2012-09-13, 14:10
  #1235
Medlem
Är ganska säker på att det på taket är en cykelhållare iaf, bara googla på "roof bikerack" så ser man flera liknande varianter. Tycker det ser litegrann ut som en thule faktiskt, även om det kanske är mindre troligt. Tex: http://www.etrailer.com/Merchant2/graphics/00000001/faq/demo-thule-echelon-roof-bike-rack-TH518_644.jpg (ser nu att det faktiskt är samma som postades ovan! Den är nog ganska lik mao)
Citera
2012-09-13, 14:30
  #1236
Medlem
JohnSmith80s avatar
Ni som säger att yrkesmördare inte gör si eller så..
Ni vet om att ni sett för mycket film va? Verkligheten ser inte ut som filmen Hitman.

Ge din pappa 10 kronor, ett namn samt en kniv, tar han emot pengarna samt mördar personen för dessa 10kr så har du en yrkesmördare.

Alltså ett mord som begåtts med pengar i vinstsyfte och inte i vrede.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in