Mordoffren:
Saad al-Hilli, 50, från Claygate, Surrey, UK
Hans hustru, Iqbal al-Hilli, 47, har bott i Sverige
Hennes mor, Suhaila al-Allaf, 74, med svenskt pass
Sylvain Mollier, 45, från Ugine i departementet Savoie (cyklisten)
samt
Två överlevande barn, en svårt misshandlad och skottskadad flicka 7 år, troligt namn Zehab och en flicka 4 år, troligt namn Zaina. Döttrar till paret Al-Hilli. //Mod
---------------------------------------------------------------------------------------------------- -------------
Idag på eftermiddagen hittade polisen fem människor skjutna vid Annecysjön i Frankrike. Fyra av dem satt i en bil med brittiska nummerplåtar, de var alla döda när polisen kom fram. En femte 10-årig flicka hittades brevid en cykel nära bilen, hon var vid liv när polisen kom men avled sedan av sina skador.
Dessa uppgifter kommer från aftonbladet, de stämmer ganska dåligt med brittisk media som bland annat bara talar om tre döda. Någon som har koll på vad som stämmer?
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article15394348.ab
Exempel på brittisk källa:
http://news.sky.com/story/981353/three-shot-dead-in-british-bmw-in-french-alps
Edit: Scenen verkar vara som följer.
3 döda i bilen
2 döda utanför bilen, flickan och en cyklist
Edit 2:
Flickan rapporteras nu vara vid liv (igen?) på Sky News (TV).