Citat:
Ursprungligen postat av
WSE
Varför kan dom aldrig ställa motfrågor? Det finns en korrelation mellan antalet journalistjobb och antalet villiga läsare. Vad hjälper det att bara trycka upp tidningar som ingen läser? Gör en bättre produkt istället för att gnälla "buhu, vi behövs" "seriös media"
1) Dåligt pålästa och grund research. Många "nyhetsartiklar" idag är i praktiken uppsminkade referat av någons pressrelease, domstolsanmälan, radioprogram, tal i kommunfllmäktige, debattbok etc . helt utan kritisk granskning eller distans från journalistens sida.
2) Många journalister är frilansare eller korttidsvikarier ch sitter löst på sina jobb, särskilt om de ses som "krångliga" och "svåra". Samtidigt sitter redaktionerna mer än tidigare i knät på olika informatörer, pressekreterare etc som kan ge eller vägra intervjuer. Då vill många reportrar inte komma hem till redaktionen med en intervju där de börjat gräla mitt i samtalet, eller en intervju som uppfattas som "jobbig" (ältande, överambitiös, för påläst osv). Alltså låter man i stort sett intervjuobjektet babbla på och tar med det i artikeln så länge det låter någorlunda bra, särskilt om det är politiskt opportunt.
3) I den mediekultur vi har i Sverige numera ses ifrågasättande ofta som en form av personligt "hat", kritiska och envisa intervjuer är alltså inte välkomna. I t ex brittisk och fransk media är det helt annorlunda. Ett program som BBC:s HardTalk hade varit helt otänkbart i dagens Sverige.