Citat:
Ursprungligen postat av
pojkpingis
Att Sven Anér var både klumpig och plump (inte bara i detta ärende) håller jag helt med dig om. De intressanta frågorna han ville ha svar på, hade han sannolikt fått svar på (oavsett om de var sanningar eller lögner) om han gett tusan i att anklaga honom för att vara lögnare. Minns jag rätt hade SE för avsikt att skriva typ en kortroman på omkring 24 (eller om de var 48?) A4 till Anér. Hade Anér erhållit dessa, hade det ju varit av enormt värde för både utredningen och eftervärlden. Så jag håller med.
Precis, tänk om vi fått svaret. Då hade vi haft mer information att ta ställning till.
Vill minnas att det var 24 A4-sidor. Men kanske oklart om han skrev på båda sidor i.o.f.s.
Och frågan är om dessa fanns kvar någonstans men slängdes då man "dödstädade" hos honom.
Kanske fanns annat intressant där också.
Citat:
Ursprungligen postat av
pojkpingis
Utbrotten mot Hage och Söderström är klurigare, får som sagt inget grepp om det, eller varför han ens postade dem, trots oceaner av tid att överväga det.
"Oceaner av tid" kanske precis var vad han trodde och tänkte... vi fick ju aldrig se det egentliga svaret.
Anér påminde ju honom som bekant...
Delvis klart att Anér skulle få sitt för den beskyllning han kom med och samtidigt ville väl SE också då bevisa att han var på mordplatsen efter skotten. Dock ingen större eftertanke i det han kom med, då det på inget sätt heller gav honom 100% alibi.
Elakt förvisso, men..
Brevets betydelse i skuldfrågan är rätt vag och används mer som ett sätt att misskreditera SE som ett led att minska förtroendet för honom, enligt mitt sätt att se på det. Argumenten som jag sett handlar just om det sätt han talar om Hage och Söderström, men inte mycket mer.
Nej jag har svårt att dra några större växlar åt något håll vad gäller detta brev.
Hur skulle ett brev från SE som GM ha sett ut resp. ett från vittnet SE?