Citat:
Ursprungligen postat av
TrolleriKonto
Om du har möjlighet, citera gärna vittnena i fråga här i tråden.
Delsborn stannar för rött ljus och när han tittar åt vänster ser han ett par och man stå och samtala med varandra.
Björkman ser framför sig ett sällskap på 3 personer gå minst 5 meter tillsammans och ser ut att småprata och ha det trevligt med varandra.
Kocken Nicola hinner gå alldeles för långt efter att han mött paret Palme. 40 sekunder cirka verkar paret Palme av någon anledning stannat upp vid mordplatsen. (Samtalat med mördaren)
Cecilia Anderstedt
Från den här platsen (reklampelaren) ser jag hur tre personer sneddar in mot Dekorimahörnet.
Uppgiften är så sensationell för Uvemo att han skriver fel i sitt protokoll och får göra en fotnot. "Det är inte två utan tre personer som vittnet lägger märke till.
Inge Morelius.
Han försöker dra sig till minnes var han först ser makarna Palme och säger då:
-Det är något med den förbaskade pelaren, jag tror de möttes där.
Morelius syftar då på paret Palme och den blivande gärningsmannen.
Vidare säger Morelius redan i ett telefonförhör klockan 09:20 den 1:a mars att han ser hur gärningsmannen går upp bredvid makarna Palme. Detta utesluter ju den officiella versionen om att det var ett överfall som inträffade vid Dekorimas skyltfönster.
Finns även andra vittnen som säger att det såg ut som ett bråk (fylleslagsmål) , samt att det ser ut som någon (alltså GM försöker rycka en väska .)
Så glöm att gärningsmannen bara smög upp bakom och sköt, det är uppenbarligen inte så bara för att Lisbeth säger det .