Citat:
1. Om man kör ett vanligt debitcard (VISA/MC) knutet till ett personligt offshore konto och endast använder det i automater utomlands så förstår jag inte hur Skatteverket kan spåra en. Låt oss säga att de inte ser ens postförsändelser från offshore banken men man har alla dessa kortförmåner (hyrbil, reseförsäkringar etc). Fortfarande så är ju kontoägaren anonym och VISA/MC har inte tillgång till ens namn (banken som präglar kortet) utan kortets förmåner är väl endast knutet till kortet i sig, inte kortägarens namn?
Även om Skatteverket har tillgång till VISAs/MCs alla kortuppgifter så ser väl Skatteverket endast att där finns ett debitcard/kort (utan namn, uppgifter) till ett anonymt offshore konto, eller skickar utpräglande bank ens kortuppgifter (namn etc) till VISA för att kortet ska kunna användas med alla dessa förmåner? Kopplingen mellan hyrbilsföretagen/reseförmåner etc och VISA/MC är inte helt klart för mig.
2. Om man skulle få ett brev från Skatteverket där de vill se ens kontouppgifter/saldo på ens offshorekonto (typ Kalle Kula brevet eller liknande), vad svarar man på ett sådant brev för att det ska låta trovärdigt?
Vad är din uppfattning om detta Zabana, eller någon annan som har några idéer/uppfattningar?
So long cowboys!
1:
Visa/MC har ingen beskyddarverksamhet, dom får retroaktivt reda på vem som är ägare av kortet då hyrbilsförmåner, flygbolagsbonusar etc skall faställas till enskild person. Det räcker att SKV har namnuppgifter med bankanknytning för att dom skall kunna få ut information. När det gäller debitcards så beror det på om det är upphöjda siffror på kortet eller graverade som jag har förstått det, då magnetremsan där bak innehåller enkom bankinformation i bästa fall. När man har beställt ett debitcard så bör man omgående köra kortet i en kortläsare för att ta reda på inplementerad information. Låter nojjigt, men why not ? Men du har helt rätt i att dina chanser att bli lokaliserad som korthavare minskar avsevärt om du tar ut pengarna utomlands och utan för EU. Alla banker i världen förutom möjligtvis i Nordkorea är knutna till KYC, dvs Know-Your-Client.Detta innebär att SKV utan hinder kan begära in kontoinformation utan svårigheter. Är du väl lokaliserad i banken så kan banken inte mörka enl internationell överenskommelse. Förutsättningen för anonyma konton är radikalt förändrad sedan 9/11. Om inte man har ett kort knutet till sitt offshorekonto så är det nästintill omöjligt för SKV att hugga en, men med hjälp av kortet så är det betydligt lättare att snärja en.
2:
Man anlitar en jurist och ber honom formulera en skrivelse som ifrågarsätter hela frågeställningen så att du själv inte blottar strupen. Det gäller att få igång en brevväxling där SKV istället får lika många frågor tillbaka. - På vilka grunder har ni skickat detta till min klient ? - Det måste ha blivit en förväxling. - Kan ni tillställa oss information så vi vet vad anledningen till ert agerande vilar på.
Det är SKV som skall bevisa att du är kort och kontoinnehavare. Enligt mig tillminnes så får inte SKV agera med omvändbevisföring enl EU-konventionen kap:6. Det skall finnas prejudikat om jag inte är helt ute att seglar. SKV försökte att belägga en svensk skattskyldig med vite, då han inte yppade ett knyst angående påstådda personkonton i England, det blev senare avslag för SKV i kammarätten.
Tala är silver tiga är guld
z