Jag tror att jag har skapat ett litet dilemma som gått och nött sig i mitt huvud ett tag nu.
Jag är i 20års åldern och blev nyligen 'dollarmiljonär' (hur jag blev det spelar ingen roll) de enda som vet om att jag är det är mina föräldrar och min flickvän samt hennes föräldrar.
Mitt problem är att jag inte riktigt vet om det är dags att ta steget och berätta det för mina kompisar, det jag är rädd för är att de ska ändra sin syn på mig eftersom vi alla är så unga och pengar är en väldigt känslig sak i unga åldrar.
Så jag vänder mig till kära flashback och hoppas på att någon kan ge ett vettigt svar!
Om någon har haft liknande problem/erfarenhet så dela gärna med er.
Vad skulle du få ut av att berätta detta för dina kompisar, menar du? Det är ju inget måste direkt, och om du är rädd att de ska ändra syn på dig så är det ju ännu mer onödigt.
Berätta det inte. Du kan säga att du vunnit pengar eller vad fan som helst... Men att berätta att du är mångmiljonär kan sluta med att de ändrar bild totalt. Som att de ser dig som skrytmåns, hybris eller helt enkelt "överklassare".
Fråga dig istället varför du skulle berätta det? Jag ser ingen som helst anledning till att någon utanför familjen, om ens de, ska ha insyn i din ekonomi.
Om de märker att du har mer stålar än dem så får de väl göra det då. Du säger att du är ung. I unga år märker man kanske att kompisen har råd med en roligare bil, men inte om den har hundratusen eller flera miljoner på banken. Det finns ingen som helst anledning för dem att veta det.
Tack att jag fick det konstaterat!
Jo jag känner att om jag berättar det så kommer jag bli stämplad att jag har råd med allt och ska därför betala det mesta, och om jag då inte vill göra det (obviously) så kommer det dala rätt snabbt utför relationsmässigt..
Tack att jag fick det konstaterat!
Jo jag känner att om jag berättar det så kommer jag bli stämplad att jag har råd med allt och ska därför betala det mesta, och om jag då inte vill göra det (obviously) så kommer det dala rätt snabbt utför relationsmässigt..
Vore jag dollarmiljoner hade jag levt på som vanligt men för den delen borde du köpa ett fint boende och ha trevliga hemmafester där man bjuder på dryck några gånger per år.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!