Inspirerad av denna tråd
https://www.flashback.org/t2220397p6 så tänkte jag ta upp lite OT-snack här i den fina tyska tråden.
För det första så vill jag fråga
Cyberkalle, som ju har släkt i
Augsburg, om han druckit
Hasen Bräu någon gång? Ölet i sig själv smakade väl som tysk öl gör mest men jag kunde inte låta bli att fastna lite för etiketten som ju inte direkt är typisk för en pilsner.
http://www.antiquepool.at/products/2/12695.jpg
Sen minns jag även att
Wolters Bryggeri (Braunschweig) diskuterades här i tråden för några veckor sedan. Har nämligen fattat tycke för
Hemelinger Pils som ursprungligen kommer från
Bremen men numera bryggs av just Wolters. Kanske någon av våra Werderfans som druckit denna? Eller bojkottar ni den nu när den inte längre bryggs i Bremen?
----------------------------------------------------------
Ska väl även skriva något om fotboll när jag ändå är igång och vill uppmärksamma att
Patrick Helmes gör mål nu igen och detta i
FC Kölns tröja. Köln vann för övrigt med 4-0 ikväll och verkar nu ha hittat formen. Man ligger trea för tillfället i en mycket jämn tabell där det bara skiljer 6 poäng mellan plats 1 och 16!