Citat:
Ursprungligen postat av Anonymvillvaradet
Vissa delar inom "vänstern" anser dock inte att det är legitimt att föra krig i andra länder och skövla som man behagar. Att du framhäver det som ett exempel är delvis felaktigt.
Men exemplet gick ut på att landet Norge (styrt av AP, både nu och när afghanistankriget där tio kanske hundratusentals civila utöyades till döds, bröt ut) hycklar och beter sig som Breivik inte att vänstern gör det. De mördar oskyldiga men anser sig slippa skuld av politiska orsaker.
Citat:
Ursprungligen postat av bfilm
Blir alltid lika (o)road när folk blir förvånade över att soldater begår vidriga handlingar i krig. Minns själv när man stod på skjutfältet och matade skottsalvor mot pappfigurerna. Det var inte pluspoäng på att skjuta bredvid eller i benet om jag säger så. Utbildar man unga killar för strid, beväpnar dem och skickar den till ett kaotiskt område där de blir beskjutna så får man förvänta sig att en del av dem skjuter tillbaka och kanske får smak för det, mer utvecklade än så är vi inte. Alternativet, det jag föredrar, är att man inte skickar ut dem i krig utan har sitt försvar där det ska vara, på hemmaplan.
Precis, män är djupt biologiskt programmerade för att mörda/slå tillbaka när deras stamsfär (vilket kan vara ett land, sin familj, en militär organisation eller vad som helst) hotas, och beroende på "överjagets" storlek så sker detta förr eller senare hos de flesta vid rätt miljö/förutsättningar. Breivik har förmodligen ett litet mindre "överjag" (i det avseendet, annars verkar han vara kontrollerad) och lät negerhjärnan/repilhjärnan ta över ett tag med en liten massaker som resultat, för andra personer med större "överjag" så krävs det exempelvis en krigssituation för att det skall ske dylika massakrer.