Citat:
Ursprungligen postat av Malom
Därför att han påstår att han blev attackerad och handlade i självförsvar.
http://articles.orlandosentinel.com/...nts-protesters
Jag bor själv i en gated community i södra Florida, och trots att det är murar, vatten, grindar samt security som patrullerar i bilar, sker inbrott och stölder. Tyvärr måste jag säga att den största gruppen som begår brotten är svarta ungdomar, nästa stora grupp är hispanics och sedan kommer en liten klick övriga. När man ser ett gäng man inte känner igen blir man lätt misstänksam, men i vår community har vi som sagt security (som för övrigt består av svarta vakter) så det är bara att ringa dem så kollar de upp det.
Du försöker på något sätt att rättfärdiga Zimmermans handlande. Ta inte hans parti bara för att du är vit och för att mordet kopplas till rasism, som vit ska du vara den som har minst sympati för en vidrig rasist som mördar en pojke för att han råkar vara svart. Det finns absolut inget fog för att rättfärdiga Zimmermans agerande. Ingenting. Nada. Pojken tog en promenad till affärern och köpte skittles.. Varför var han misstänksam?
Citat:
Det finns communitys som inte har patrullerande vakter utan endast bemanning vid entrén, där händer det ofta att sådana här neighborhood watch-grupper bildas. De ivrigaste i sådana grupper är de som har blivit drabbade av inbrott, rån etc. och det är inte ovanligt att det går överstyr.
Polisen är inte speciellt glada över gruppernas existens.
Återigen, du försöker på något sätt att normalisera Zimmermans agerande, som att hans sätt att "gå överstyr" på något sätt är synonymt med att "gå överstyr" i den mån att man t.ex. är liiite för uppmärksam på det som händer i communityn (något som watch-grupper har tendens att göra). Det Zimmerman gjorde var att misstänka en svart pojke pga att han är svart, och mörda en svart pojke utan anledning.. Det går inte att rättfärdiga eller att normalisera på något sätt.
Citat:
Jag skulle tippa att den här Zimmermann såg rött eller att grabben sa något till honom som fick honom att tända. Skadorna har han säkert tillfogat sig själv efteråt.
Du har i detta inlägg gång på gång försökt att hitta empati med Zimmerman eller på något sätt försökt "förstå" hans handlande. Det finns verkligen inget sätt att försöka hitta någon logik/förståelse i handlandet, det var totalt irrationelt. Att du dessutom har mage att påstå att ungens handlande på något sätt ledde till hans död är patetiskt. Ingenting ungen sa kan rättfärdiga ett kallblodigt mord.