Citat:
Ursprungligen postat av PeterDenSvenske
1. Som sagt jag litar mer på vittnen än spekulationer på internet.
Spekulationerna har du kommit med. Att du framställer det som om det vore fakta förändrar ingenting.
Citat:
2. Det där var fan det löjligaste jag har läst, Zimmerman är inget kriminellt pack tills motsatsen har bevisats och sen är det inget fel att grannar går ihop för att göra grannskapet säkrare och att kopplade det till kriminella gäng är bara efterblivet.
Han SKÖT IHJÄL EN OBEVÄPNAD TONÅRING. Ett jävla barn! Värre kriminellt pack får du fan leta efter.
Varför är det efterblivet? Det finns ju inget som säger att det ena utesluter det andra. Och i det här fallet ser jag ingen gräns, mannen är en mördare, du vet människor som medvetet har ihjäl andra människor. Och inte fan vill jag ha sådana i min närhet. Oavsett om dom gör det i Guds, Kungens, kvarterets, stadens eller landets namn. Det är ett lika förjävligt dåd vad du än kallar det.
Citat:
3. Hur fan är folk med vapen kriminellt pack om det är lagligt? Sen kan du ge mig några exempel på att kriminella går ihop och gör så i USA? Nej det kan du inte eftersom kriminella har illegala vapen och gör helt enkelt inte sånt, sen vet du vilka stater som har minst brottslighet i USA?
Så gör du vapen lagligt i Sverige så är hux flux alla dina malmö-gangsters law abiding citizens, och därmed inte längre ett problem? Och det spelar väl för fan ingen roll om dom är "kriminellt pack" eller inte, har du vapen är det större risk att du skjuter någon. Och fler vapen i samhället ökar risken för att folk ska bli skjutna. Och skälet till att kriminella använder illegala vapen är för att polisen inte ska knacka på deras dörr dagen efter dådet. Men så länge det finns legala vapen kommer det också finnas illegala vapen, för ett legalt vapen kan byta händer väldigt fort. Och det gör dom också.
Men det är ju tydligt att "kriminellt pack" är ett väldigt subjektivt begrepp. Alltså kan vi inte vara säkra på att det är den kriminella som blir ihjälskjuten. Här till exempel finns inget som talar för att tonåringen skulle varit kriminell. Däremot verkar den paranoida Zimmerman som ett bra exempel på en man som aldrig skulle hålla i ett vapen.
Citat:
Det är de som har mest liberala vapenlagar, sen är vapenägare mindre kriminella än genomsnittsamerikanen så dina korkade uttalanden har ingen grund i verkligheten som vanligt bland er vapenhatare.
Så länge den siffran inte är 0% spelar det ingen roll. Jag litar inte på andra människor. Jag litar ännu mindre på andra människor som dessutom går omkring beväpnade. Och fortfarande, fler vapen = fler personskjutningar.
Jag är ingen vapenhatare. Jag är bara inte dum i huvudet.