Citat:
Ursprungligen postat av birkaboo
Ja det kan man fråga sig. Kan det ha något med tomten att göra. Inte allt för ovanligt att man hittar det perfekta läget men man vill absolut bygga nytt och ibland får man inte alltid riva eller bygglov.
Å andra sidan är det en försäkringsfråga blir han nog per automatik även misstänkt för försäkringsbedrägeri om det nu skulle visa sig att han är skyldig.
Du blir troligtvis misstänkt för försäkringsbedrägeri om du bedrägligen vill ha ut pengarna från försäkringen.
om jag eldar upp min bil så är det inget försäkringsbedrägeri, men om jag först eldar upp den och sen hävdar att någon annan gjort detta och vill ha ut på försäkringen så är det en annan historia.
Hursomhelst lär de inte få ut på försäkringen nu eftersom han även om han frikänns från alla sorters misstankar varit misstänkt. Han måste stämma försäkringsbolaget och chansen att få ut pengar är minimal.